Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-P/423-302/04
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BD-P/423-302/04
Data
2005.09.02



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
agencja
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
przychód
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Podatnik (spółdzielnia mieszkaniowa) prosi o wyjaśnienie, czy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: 1) kwota otrzymanej od Agencji Nieruchomości Rolnych bezzwrotnej pomocy finansowej jest przychodem Spółdzielni, 2) koszt zakupu towarów i usług ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółdzielni oraz czy nabyte w ww. sposób środki trwałe podlegają amortyzacji?


Z treści zapytania Podatnika wynika, iż Spółdzielnia mieszkaniowa z początkiem roku 2003 stała się, w wyniku nieodpłatnego przekazania przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa (obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych), właścicielem dwóch kotłowni wraz z ich infrastrukturą. Eksploatacja tychże środków trwałych związana jest z gospodarką i utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Natomiast, pierwszy etap prac modernizacyjnych ww. kotłowni, t.j. wymianę dwóch kotłów c.o., wykonanie zadaszenia budynku oraz dokumentacji technicznej, sfinalizowano z końcem 2003r. Proces ten odbył się na zasadach ustalonych umową, według których:

    - faktury VAT za urządzenia i roboty wystawiono na Spółdzielnię,
    - środki finansowe w kwocie netto realizowanego przedsięwzięcia przelane zostały na rachunek bankowy Spółdzielni w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej udzielonej przez Agencję Nieruchomości Rolnych,
    - zapłaty faktur w kwocie brutto dokonała Spółdzielnia.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):

    1) kwota otrzymanej od Agencji Nieruchomości Rolnych bezzwrotnej pomocy finansowej jest przychodem Spółdzielni,
    2) koszt zakupu towarów i usług ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółdzielni oraz czy nabyte w ww. sposób środki trwałe podlegają amortyzacji?

Według Podatnika, w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy podatkowej, środki finansowe, przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z zakupem środków trwałych, otrzymane z bezzwrotnej pomocy finansowej, są wolne od podatku. Ponadto wskazał, że w opisanej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy na podstawie którego, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatkowi w jakiejkolwiek formie. W związku z powyższym, zdaniem Spółdzielni, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, których koszt modernizacji pokryto z bezzwrotnej pomocy finansowej, nie stanowią kosztu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Uwzględniając powyższe, stwierdza się co następuje:

Stosownie do unormowań przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, otrzymaną od Agencji Nieruchomości Rolnych bezzwrotną pomoc finansową, jako otrzymane pieniądze, zaliczyć należy do przychodów Spółdzielni. Jednakże mając na uwadze przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992r., w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, wolnymi od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Kwestie dotyczące zaliczenia kosztu zakupów towarów i usług ze środków bezzwrotnej pomocy finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych, do kosztów uzyskania przychodu Spółdzielni, oprzeć należy na przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisie art. 16 ust 1. W świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, wydatki poniesione na ulepszenie środków trwałych mogą być co do zasady odnoszone w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy podatkowej. Jednakże według przepisu art. 16c pkt 2 ww. ustawy, budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe, zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, nie podlegają amortyzacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj