Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-II/443/15/04/KH
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-II/443/15/04/KH
Data
2004.07.08



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
przelew wierzytelności
stawki podatku
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy dokonanie przeniesienia ( przelewu ) własnych wierzytelności na firmę windykacyjną w celu ich wyegzekwowania, będzie w Spółce czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 27.05.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, doręczone dnia 31.05.2004 r. kierując się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami ) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie kwestii czy dokonanie przeniesienia ( przelewu ) własnych wierzytelności na firmę windykacyjną w celu ich wyegzekwowania, będzie w Spółce czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że zamierza ona zlecić wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej ściągnięcie długów ( własnych wierzytelności ) od podmiotów, które zalegają z zapłatą należności za sprzedane usługi. Spółka ma zamiar zawrzeć umowę przelewu wierzytelności, na podstawie której przeniesie na firmę windykacyjną własne wierzytelności wraz z wszelkimi związanymi z nimi prawami.
Zdaniem Spółki w przypadku zawarcia umowy o windykację wierzytelności wystąpi obowiązek wystawienia faktury VAT, dokumentującej obrót z tego tytułu i naliczenie podatku VAT wg stawki 22%, przyjmując jako podstawę opodatkowania wartość nominalną wierzytelności pomniejszoną o wynagrodzenie windykatora.

Analizując powyższe zagadnienie, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Spółki nie jest uzasadnione przepisami podatkowymi.
W sytuacji opisanej we wniosku, dokonanie przelewu ( przeniesienia ) własnych wierzytelności na firmę windykacyjną nie będzie stanowić czynności, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) to Spółka będzie nabywcą usługi, a podmiotem świadczącym tę usługę będzie firma windykacyjna.
Natomiast firma windykacyjna ma obowiązek wystawić Spółce fakturę na kwotę prowizji i opodatkować ww usługę stawką podatku VAT w wysokości 22% co wynika z regulacji ww ustawy z 11 marca 2004 r. - tj: poz. 3, pkt 5 załącznika nr 4 w związku z art. 43, ust. 1, pkt 1, która wyłącza ze zwolnienia od podatku od towarów i usług usługi ściągania długów, o których mowa w przedmiotowym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj