Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DP/443-154/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DP/443-154/2004
Data
2004.12.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
grunt zabudowany
przekształcenie prawa
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
własność odrębna


Pytanie podatnika
Czy nabycie prawa własności gruntu w miejsce dotychczasowego użytkowania wieczystego budynków trwale zwiazanych z gruntem, używanych przez okres 10-25 lat, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


W odpowiedzi na pismo Spółdzielni z dnia 26.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu 17.11.2004 r.) w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie oraz ustalonego przez tut. organ podatkowy stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta o przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności w trybie art. 67-69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Dotyczy to gruntu zabudowanego budynkami jednorodzinnymi w zabudowie szeregowej, których właścicielem jest Spółdzielnia, a na zakup przedmiotowego gruntu Spółdzielnia otrzymała bonifikatę w wysokości 85% wartości rynkowej prawa własności. Zdaniem Spółdzielni nabycie prawa własności gruntu w miejsce dotychczasowego użytkowania wieczystego nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, gdyż budynki trwale związane z gruntem są użytkowane przez 10 do 25 lat.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Dodać należy, iż na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 235 Kodeksu cywilnego, budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie należącym do gmin (lub ich związków lub na gruncie Skarbu Państwa) przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie. Ponieważ wybudowane domki jednorodzinne, znajdujące się wprawdzie na gruncie, do którego prawo użytkowania wieczystego jest przekształcane we własność, w myśl cyt. przepisu stanowią własność Spółdzielni, nie dochodzi zatem do ich zbycia.

Czynność należąca do zakresu gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego w postaci m.in. przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, następuje na podstawie wydania decyzji administracyjnej bądź zawarcia umowy cywilnoprawnej. Zatem w przypadku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez właściwy organ, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajdą przepisy ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Uznać zatem należy, iż zbycie przedmiotowej nieruchomości na rzecz Spółdzielni w trybie art. 32 ust. 1, art. 67-69 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z dniem 1.05.2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu art. 2 ust. 6 ww. ustawy, a jego odpłatna dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem zwolnienia wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Podstawą opodatkowania – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy – jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Pogląd Spółdzielni, iż dostawa nieruchomości gruntowej w ramach przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przedmiotowym stanie faktycznym nie jest trafny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj