Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/295/DJW/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/295/DJW/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Osoby prawne i spółki nieposiadajace osobowości prawnej


Słowa kluczowe
aport
likwidacja działalności
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicznego artykułami gospodarstwa domowego. Jest Pan płatnikiem podatku od towarów i usług. Małżonka prowadzi odrębną działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami użytku domowego i osobistego. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzacie Państwo dokonać przekształcenia Waszych oddzielnych działalności, w działalność w formie spółki cywilnej. Do zawiązanej spółki wniesiecie Państwo jako wspólnicy wkłady w postaci swoich przedsiębiorstw. W skład przedsiębiorstw wchodzą towary handlowe, kasy fiskalne, wyposażenie w postaci komputerów i regałów oraz samochód.Stoi Pan na stanowisku, iż w takim przypadku, w momencie likwidacji swoich działalności, nie nastąpi konieczność sporządzania remanentu likwidacyjnego, nie należy odprowadzać podatku VAT od towarów wnoszonych aportem, jak również nie zachodzi obowiązek dokonywania korekty deklaracji VAT-7, w których był wykazany podatek naliczony. Ponadto wykazany przez małżonków do przeniesienia w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony, powstała spółka cywilna będzie mogła wykazać w swojej deklaracji VAT-7.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 27 czerwca 2005 roku, uzupełnionym w dniu 8 lipca 2005 roku oraz w dniu 5 września 2005 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicznego artykułami gospodarstwa domowego. Jest Pan płatnikiem podatku od towarów i usług. Małżonka prowadzi odrębną działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami użytku domowego i osobistego. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzacie Państwo dokonać przekształcenia Waszych oddzielnych działalności, w działalność w formie spółki cywilnej. Do zawiązanej spółki wniesiecie Państwo jako wspólnicy wkłady w postaci swoich przedsiębiorstw. W skład przedsiębiorstw wchodzą towary handlowe, kasy fiskalne, wyposażenie w postaci komputerów i regałów oraz samochód.

Stoi Pan na stanowisku, iż w takim przypadku, w momencie likwidacji swoich działalności, nie nastąpi konieczność sporządzania remanentu likwidacyjnego, nie należy odprowadzać podatku VAT od towarów wnoszonych aportem, jak również nie zachodzi obowiązek dokonywania korekty deklaracji VAT-7, w których był wykazany podatek naliczony. Ponadto wykazany przez małżonków do przeniesienia w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony, powstała spółka cywilna będzie mogła wykazać w swojej deklaracji VAT-7.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl przepisu art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.

Stosownie do art. 93a § 2 pkt. 2 Ordynacji podatkowej powołany wyżej przepis stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55.1 kodeksu cywilnego jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 55.2 czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Wnioskodawcy jako prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne, zarejestrowani jako podatnicy VAT, z określoną chwilą zaprzestaną wykonywania działalności gospodarczej samodzielnie, natomiast zawarta zostanie umowa spółki cywilnej, w której osoby te będą występowały jako wspólnicy.

Stwierdzić zatem należy, iż dotychczasowy podatnik VAT zaprzestanie wykonywania działalności samodzielnie i zgodnie z przepisem art. 96 ust. 6. ustawy o podatku od towarów i usług, będzie on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Powstała spółka cywilna będzie samodzielnym podatnikiem podatku od towarów i usług jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, wykonująca we własnym imieniu i na własny rachunek czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W opisanym przypadku nie nastąpi więc likwidacja prowadzonej działalności, lecz jej rozwinięcie w postaci spółki cywilnej. Nastąpi jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej /kontynuowanej/ działalności. Nie powstanie więc obowiązek sporządzenia remanentu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt. 2 ustawy 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. 54 poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/.

Z uregulowań zawartych w ustawie o VAT wynika, że jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego /aportu/ są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, które w rozumieniu art. 2 pkt. 6 ustawy o VAT są towarami, w przypadku gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, wystąpi odpłatna dostawa w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT.

W myśl § 8 ust. 1 pkt. 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm./ zwolniono od podatku od towarów i usług m. in. wkłady niepieniężne /aporty/ wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż dokonanie czynności wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego dokonane w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych

Wziąwszy pod uwagę fakt, iż nowopowstały podmiot przejmie wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki podatników zawiązujących spółkę prawa cywilnego, będzie mu przysługiwało rozliczenie podatku naliczonego wynikającego z ostatnich deklaracji VAT –7 złożonych przez osoby fizyczne.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj