Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-443-26/05
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-26/05
Data
2005.08.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
usługi związane z nieruchomościami


Pytanie podatnika
Nabywając rower, który umożliwi przemieszczanie się pomiędzy nieruchomościami w związku z prowadzenim działalności gospodarczej, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej nabycie roweru.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu pisma Pani … z dnia 09 czerwca 2005 r., w zakresie zastosowania prawa podatkowego,

postanawia

uznać przedstawione przez Panią stanowisko w części dotyczącej podatku od towarów i usług za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 09 czerwca 2005 r. wpłynęło do tut. organu podatkowego pismo w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnione w dniu 06 lipca 2005 r.

W przedmiotowym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik jest właścicielem kamienic. Lokale mieszczące się w tych kamienicach są przez niego wynajmowane zarówno na cele mieszkalne jak i użytkowe.

Podatnik wskazuje w piśmie, iż w prowadzeniu działalności gospodarczej wykorzysta rower, który umożliwi przemieszczanie się pomiędzy nieruchomościami.

Zatem w opinii podatnika nabywając rower ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze dokumentującej nabycie roweru.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego we wniosku stanowiska podatnika, organ podatkowy informuje.

W postanowieniu z dnia 09 sierpnia 2005 r., nr PG-2-415-28/05, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznał, że w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowisko podatnika dotyczące zaliczenia zakupu roweru do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza polega wyłącznie na wynajmowaniu lokali mieszkalnych i użytkowych na własny rachunek.

W załączniku nr 4 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącym wykaz usług zwolnionych od podatku od towarów i usług w poz. 4 wyszczególniono usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast art. 90 ust. 2 cyt. ustawy o VAT stanowi, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Tak więc nabywając rower, który będzie wykorzystywany do wykonywania opisanych przez podatnika czynności, którego zakup uznany jest za koszt uzyskania przychodu, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z uwzględnieniem zapisu art. 90 ust. 1 i 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla strony. Wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj