Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-38.2/05/WI
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-38.2/05/WI
Data
2005.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
stawki podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaka powinna być stawka na fakturach wystawianych z tytułu zaliczek w eksporcie i w dostawach wewnatrzwspólnotowych – w stanie prawnym obowiązującym po dniu 1 czerwca 2005r.?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonywała i dokonuje eksportu oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Na poczet dostaw towarów (przed ich dokonaniem) otrzymuje zaliczki.

W związku z tym zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: jaka powinna być stawka na fakturach wystawianych z tytułu zaliczek w eksporcie i w dostawach wewnątrzwspólnotowych, w stanie prawnym obowiązującym po dniu 1 czerwca 2005r.

Jednocześnie Spółka przedstawiła swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie:

Od dnia 1 czerwca 2005r., zgodnie z art. 19 ust. 12 oraz art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w zakresie otrzymanych zaliczek na poczet eksportu i dostawy wewnątrzwspólnotowej powstaje gdy:

1. w przypadku eksportu: wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy;

2. w przypadku dostawy UE: w każdym przypadku otrzymania zaliczki.

Według Spółki, obecnie fakturę ze stawką 0% wystawia się zawsze – w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, natomiast w przypadku eksportu – gdy towary zostaną wywiezione w terminie 6 miesięcy.

W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) brak jest uregulowań prawnych określających na wprost wysokość opodatkowania zaliczek z tytułu eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Konieczność rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczek na poczet wyżej wymienionych dostaw powoduje, że właściwą stawką opodatkowania winna być stawka właściwa dla czynności na poczet której je otrzymano, tj. eksportu i WDT.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, za eksport towarów uważa się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty (...).

W myśl art. 19 ust. 11 wyżej cytowanej ustawy – jeśli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Jednocześnie, stosownie do art. 19 ust. 12, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Zatem otrzymanie każdej zaliczki na poczet eksportu towarów rodzi obowiązek podatkowy pod warunkiem wywozu towarów w ciągu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania.

Stosownie do regulacji art. 41 ust. 4 i ust. 11 stawka VAT z tytułu eksportu towarów wynosi 0%.

Wobec powyższego otrzymana zaliczka na poczet eksportu towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

W myśl art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z powyższego wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje w każdym przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy podatnik otrzyma całość lub część należności na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej, która w myśl art. 42 ust. 1 podlega opodatkowaniu VAT 0%.

Zatem udokumentowana fakturą VAT zaliczka na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej – winna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 0%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj