Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
OP.005/56/2004
z 18 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP.005/56/2004
Data
2004.08.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
cmentarze
mienie
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy umowa użyczenia mienia komunalnego zawarta z jednostką organizacyjną podlega VAT, oraz czy podlega opodatkowaniu wykup miejsca na cmentarzu komunalnym ?.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004 r. (data wpływu 11.06.2004r.), uzupełnione pismem z dnia 16.07.2004 r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Ad. 1
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel jak również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.
Przez odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 8 ust. 2 rozumie się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
W myśl powołanego wyżej przepisu, decydującymi czynnikami w zrównaniu nieodpłatnie świadczonych usług z odpłatnym świadczeniem usług jest ustalenie, czy użyczenie nieruchomości związane jest z prowadzeniem przez Podatnika przedsiębiorstwa oraz czy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tym użyczeniem.
Jak wynika z treści złożonego zapytania, Gmina zawarła umowy użyczenia z jednostkami organizacyjnymi, tj. Gminną Biblioteką Publiczną, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej, Samodzielnym Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej oraz z Komendą Wojewódzką Policji, na nieodpłatne przekazanie nieruchomości z przeznaczeniem na prowadzenie działalności statutowej.
Zatem, w takiej sytuacji nie ma zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o podatku VAT, czyli przedmiotowa umowa użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad. 2
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Zatem organy władzy publicznej oraz urzędy je obsługujące są podatnikami podatku VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które maja charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.
Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych są zwolnione od podatku od towarów i usług.
W świetle wyżej cytowanych przepisów, czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych, wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych podlegają opodatkowaniu wg stawek właściwych dla danej usługi zidentyfikowanej na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z uwagi na fakt, iż Podatnik zarówno w piśmie z dnia 04.06.2004 r., jak i w piśmie z dnia 16.07.2004 r., którym był zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu taktycznego w przedmiotowej sprawie, nie podał na jakiej podstawie odbywa się wykup miejsca na cmentarzu komunalnym, Naczelnik tut. Urzędu nie jest w stanie zająć jednoznacznego stanowiska.
Ponadto, Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż w pozostałych kwestiach zawartych w piśmie z dnia 04.06.2004 r. nie może udzielić odpowiedzi, gdyż Podatnik nie dopełnił warunku, o którym mowa w piśmie z dnia 09.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj