Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD/423-82/05/MS
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD/423-82/05/MS
Data
2005.10.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
odwołanie
podatek dochodowy od osób prawnych
postępowanie odwoławcze
postępowanie podatkowe
wpłaty z zysku


Pytanie podatnika
czy prawidlowe jest złożenie korekt zeznań WZP dopiero po uprawomocnieniu się decyzji, II instancji, określających wysokosć zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy prezentowane przez Stronę stanowisko w sprawie możliwości złożenia korekt zeznań WZP za lata 2000 i 2001 w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w wyniku przeprowadzonych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie postępowań kontrolnych dotyczących rzetelności rozliczeń z budżetem przez Spółkę z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2000 i 2001 wydane zostały decyzje określające wysokość zobowiązania za każdy z w/w okresów.

Strona złożyła odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej określających wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2000 i 2001 do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W zawiązku z powyższym, ponieważ wysokość podatku dochodowego bezpośrednio wpływa na ustalenie wysokości zobowiązania z tytułu wpłat z zysku, zwiększenie podatku należnego określone decyzjami Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej wiąże się ze zmianą wysokości należnych wpłat wynikających z deklaracji WZP za lata 2000 i 2001.

W ocenie Spółki możliwość złożenia korekty w przedstawionej sytuacji wynika z art. 81a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), zgodnie z którym podatnik może skorygować uprzednio złożone zeznanie jeżeli w zeznaniach, o których mowa w art. 73 § 2, wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej.

W związku z decyzjami wydanymi przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie dla Spółki nastąpiła zmiana wysokości należnego podatku dochodowego od osób prawnych, która spowodowała, że wysokość wpłaty z zysku w złożonych deklaracjach WZP-1R została wykazana w wysokości większej od należnej.

Zgodnie z art. 81b § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa , w brzmieniu do 01.09.2005r., uprawnienie do złożenia korekty deklaracji przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej nie stwierdzono naruszenia prawa lub nie wydano decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego.

W świetle powyższych okoliczności, zdaniem Spółki , przysługuje jej prawo do skorygowania uprzednio złożonych deklaracji o wpłatach z zysku za lata , za które wydane zostały decyzje określające zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych. Złożenie korekt deklaracji WZP za przedmiotowe lata wywoła określone przepisami w/w ustawy skutki prawne oraz spowoduje możliwość wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłat.

Jednocześnie, według Strony, w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma prawo do złożenia korekty deklaracji WZP za w/w lata po uprawomocnieniu się decyzji w przedmiotowych sprawach.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym ma zastosowanie art. 81b § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) , w brzmieniu obowiązującym od 01.09.2005r., zgodnie z którym Stronie po zakończeniu postępowania podatkowego przysługuje nadal uprawnienie do skorygowania deklaracji - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 lit.a cytowanej ustawy, podatnik, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego mimo , że postępowanie odwoławcze od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie określających wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2000 i 2001, nie dotyczy bezpośrednio zobowiązania wynikającego z deklaracji WZP, ma zasadniczy wpływ na poprawność sporządzenia korekt deklaracji dotyczących wpłat z zysku za te lata.

W związku z powyższym Spółka będzie uprawniona do złożenia korekt deklaracji WZP wraz z wnioskami o stwierdzenie nadpłat po uprawomocnieniu się decyzji określających należny podatek dochodowy od osób prawnych za przedmiotowe lata.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.(art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj