Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DFS2/4111/117/05
z 1 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DFS2/4111/117/05
Data
2005.05.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przy opodatkowaniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości 10 % zryczałtowanym podatkiem od osób fizycznych możliwe jest skorzystanie z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola na podstawie art. 14 par. 1, par. 3, par. 4,art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r.) w związku z wnioskiem z dnia 22.04.2005r w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

iż stanowisko Pani zawarte w w/w wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 22.04.2005r w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, uzupełnionego dokumentami (5.05.2005r.) wynika, że 28.04.2005r. sprzedała Pani nieruchomość nabytą przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Przedmiotową nieruchomość stanowi działka gruntu o powierzchni 800 m kwadratowych zabudowana budynkiem mieszkalnym.

Z uzyskanego przychodu w kwocie 700.000,-zł został spłacony kredyt hipoteczny w kwocie 423.000,-zł zaciągnięty w Banku w dniu 4.08.2004r.na zakup w/w nieruchomości.Z przedłożonych dokumentów wynika, że bank ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W powyższym wniosku zawarła Pani pytanie czy przy opodatkowaniu w/w przychodu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych możliwe jest skorzystanie z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a), oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (D. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.)

Przedstawiła Pani własne stanowisko w sprawie, iż przy obliczaniu podatku należy uwzględnić kwotę spłaconego kredytu zaciągniętego za zakup w/w nieruchomości. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele o których mowa w lit.a) tego przepisy (tj. między innymi na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego oraz gruntu związanego z tym budynkiem) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W świetle powołanych przepisów organ podatkowy stwierdza,iż spełnione zostały przesłanki warunkujące zwolnienie z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży w/w nieruchomości w części odpowiadającej kwocie spłaconego kredytu zaciągniętego na jej zakup.

Jednocześnie organ podatkowy zauważa, iż kwota przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup nie jest bezpośrednio kosztem uzyskania tego przychody. Korzysta natomiast ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e).

W związku z powyższym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego.Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedsawionej sytuacji prawnej.
Niniejsza interpretacjia nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14 b par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia,zgodnie z przepisami art. 14 b par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawaa - Wola, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj