Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-48/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-48/05
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
licencja
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawa majątkowe
utwory


Pytanie podatnika
Czy dziennikarz wykonujący wolny zawód ma obowiązek zgłoszenia (dla celów podatku dochodowego) działalności gospodarczej w przypadku, gdy w rozumieniu ustawy o VAT jego dotychczasowa działalność od dnia 01.05.2005r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca:
- jest dziennikarzem radiowym,
- źródłem jego przychodów, oprócz wynagrodzeń ze stosunku pracy, są honoraria autorskie za udzielanie licencji do korzystania ze stworzonych przez niego radiowych utworów audialnych, w szczególności: reportaży, felietonów, komentarzy, informacji itp.,
- aktualnie zawarł umowę licencyjną ze spółką, będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, której przedmiotem działalności jest nabywanie od dziennikarzy licencji do utworów audialnych i w zamian za miesięczną zryczałtowaną opłatę licencyjną upoważnił tę spółkę do korzystania z przygotowywanych przez niego radiowych utworów audialnych oraz do wystawiania faktur VAT, w imieniu i na rachunek autora/licencjodawcy, stwierdzających udzielenie licencjobiorcy licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych należących do autora,
- świadczone przez siebie usługi udzielania licencji do ww. utworów potraktował, jako „usługi agencji informacyjnych”, korzystając w tym względzie z opinii Urzędu Statystycznego, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, wydanej firmie, która jest licencjobiorcą w przedmiotowej sprawie. Wg tej opinii - sprzedaż licencji upoważniających do korzystania z autorskich praw majątkowych do radiowych utworów audialnych należy klasyfikować łącznie z usługą świadczoną przez autorów tych utworów. W przypadku usług świadczonych przez dziennikarzy, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ( PKWiU ), tego typu usługi wymienione są w grupie: 92.40.10-00.00 „Usługi świadczone przez agencje informacyjne”.

W związku z tym, że tego typu usługi wg przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 – z późn. zm.) od dnia 1 maja 2004r. wyłączone są w poz. 11 pkt 6 załącznika nr 4 do tej ustawy ze zwolnienia przedmiotowego i obłożone stawką podatku VAT w wysokości 22%, wnioskodawca postanowił dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego i zarejestrował się w tut. Urzędzie, jako „czynny” podatnik w tym podatku.
Wobec tego organ podatkowy zażądał złożenia przez podatnika zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej na druku NIP-1.
Zdaniem wnioskodawcy, wykonywane przez niego czynności nie spełniają kryteriów zdefiniowanych, jako pozarolnicza działalność gospodarcza w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 – z późn. zm. ). Wobec tego przepisy tej ustawy nie nakładają obowiązku założenia działalności gospodarczej tylko dlatego, że w rozumieniu przepisów o podatku VAT sprzedaż praw majątkowych podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprawa dotyczy przychodów uzyskiwanych przez podatnika wyłącznie z umowy licencyjnej, na mocy której autor, sukcesywnie tworzący dzieła, które mogą być przedmiotem praw autorskich określonych w ustawie z 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 – z późn. zm.) udzielił licencjobiorcy - niebędącym jego pracodawcą - licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych należących do tego autora.

Według art. 5a pkt 6 ww. ustawy o pdof – ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Przychody uzyskiwane z ww. umowy licencyjnej spełniają kryteria określone w nw. przepisach ustawy o pdof:
- art. 10 ust. 1 pkt 7 , w którym wymieniono – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
- art. 18 w brzmieniu: Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Przytoczona wyżej definicja pozarolniczej działalności gospodarczej - wyłącza z jej zakresu przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7.
Ponadto jeśli ustawodawca wyodrębnił spośród poszczególnych źródeł przychodów taką kategorię, jak prawa majątkowe, to wszelkie wynagrodzenia uzyskane z tytułu rozporządzania takim prawami, powinny zostać zaliczone do tego źródła. Również w świetle przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, niezależnie od tego, jaka jest forma współpracy autora z wydawnictwem, uzyskane honorarium z tytułu zbycia praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami – jest przychodem z praw majątkowych.

Stosownie do powyższego - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 - są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy według zasad podanych w przepisach art. 41 ust. 1 i 1a i art. 41a updof.

Fakt wystawiania w opisanej sprawie faktur VAT i naliczania tego podatku z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych nie oznacza, że licencjodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, a zatem nie ma obowiązku do samodzielnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadzenia w tym celu odpowiednich ksiąg podatkowych.

Ponadto informuje się, że zagadnienia przedstawione w ww. wniosku, w części dotyczącej przepisów określonych w ww. ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 – z późn. zm.) są przedmiotem odrębnego postanowienia Naczelnika tut. Urzędu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj