Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/121/04
z 1 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/121/04
Data
2004.09.01



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
dywidendy
płatnik
rok podatkowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku wienien zastosować płatnik przy poborze podatu dochodowego od dywidendy wypłaconej w sierpniu 2004 r., udziałowcowi (osobie prawnej) którego rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2004 r.?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 23.08.2004 r. (data wpływu 24.08.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, przedstawia co następuje.

Zapytanie płatnika dotyczy wysokości stawki podatku dochodowego od dywidendy pobieranej od wypłaconej w sierpniu br. dywidendy udziałowcowi spółki (osobie prawnej), którego rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2004 r. Zdaniem płatnika, w związku z art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), stawka podatku od wypłaconej udziałowcowi dywidendy wynosić winna 15%.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Do dnia 31.12.2003 r. stawka podatku, na podstawie art. 22 ust. 1 w poprzednim brzmieniu, wynosiła 15%, zmiana treści art. 22 ust. 1 została dokonana na mocy art. 1 pkt 18 lit. a ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957). W myśl art. 10 ww. ustawy, ustawa z dnia 12.11.2003 r. zmieniająca ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2004 r. i ma zastosowanie, z zastrzeżeniem art. 4, do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia, z wyjątkiem art. 8, który wszedł w życie z dniem ogłoszenia. Zgodnie jednak z art. 4 tej ustawy podatnicy, u których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r.
Otrzymujący dywidendę udziałowiec poinformował składającego zapytanie płatnika, iż jego rok podatkowy rozpoczął się 1 maja 2003 r. i będzie trwać do 31.12.2004 r.
Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Podatnikiem podatku od dywidendy jest beneficjent dywidendy - udziałowiec składającego zapytanie płatnika. Na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymujący dywidendę nie otrzymuje jej jednak w kwocie brutto, lecz w kwocie netto, po potrąceniu podatku przez podmiot wypłacający dywidendę, który pełni obowiązki płatnika podatku. W myśl art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy, otrzymanej dywidendy, która podlega opodatkowaniu w sposob zryczałtowany, nie łączy się z innymi przychodami podlegającymi opodatkowaniu.
Na podstawie wyżej przytoczonego przepisu art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, otrzymujący dywidendę podatnik stosuje do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., a zatem przepisy ustawy, w brzmieniu, z którego wynika, że podatek dochodowy od dochodów z dywidend wynosi 15%. W treści art. 4 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawarto zastrzeżenia, że nie dotyczy to podatku, którego pobór następuje przez płatnika. W związku z powyższym, zdaniem tut. Urzędu, podatek dochodowy od wypłaconej dywidendy, której dotyczy zapytanie płatnika wynosić winien 15%, zgodnie ze stanowiskiem zawartym w przedmiotowym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj