Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P III/2/443-27/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P III/2/443-27/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy zgłaszając ilość kas fiskalnych potrzebną do ewidencji sprzedaży przewozów miejskich pasażerskich, po utracie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, (w ilości około 80 sztuk) Spółka zachowa prawo do ulg stosowanych przy zakupie kas fiskalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, mimo wcześniejszego zgłoszenia 10 kas fiskalnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. w Słupsku z dnia 1 marca 2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 02.03.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia od podatku kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółka świadczy usługi w zakresie przewozów miejskich rozkładowych pasażerskich, które zgodnie z § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273 poz. 2706), zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2005r.

Podstawową działalnością Spółki są przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie wymienione w załączniku do ww. rozporządzenia w pkt 6 (PKWiU 60.21). Udział obrotów z tytułu sprzedaży tych usług w roku poprzednim był wyższy niż 70% i wynosił 90%, dlatego też w Spółce nie powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Jednakże w przypadku utraty zwolnienia Spółka zamierza zgłosić do ewidencjonowania sprzedaży około 80 kas fiskalnych.

Od 10 marca 2005r. Spółka uruchamia linię regionalną na trasie Słupsk-Ustka. W związku z powyższym powstanie obowiązek ewidencjonowania sprzedaży biletów na ww. trasie przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Do ewidencji sprzedaży powyższych usług Spółka planuje zgłosić 10 kas rejestrujących.

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Czy zgłaszając ilość kas fiskalnych potrzebną do ewidencji sprzedaży przewozów miejskich pasażerskich, po utracie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, (w ilości około 80 sztuk) Spółka zachowa prawo do ulg stosowanych przy zakupie kas fiskalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, mimo wcześniejszego zgłoszenia 10 kas fiskalnych...

Zdaniem Spółki, wraz z powstaniem nowego obowiązku ewidencjonowania określonych czynności, zachowa ona prawo do ulg stosowanych przy zakupie określonej liczby kas przeznaczonych do ewidencjonowania ww. usług.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 111 ust. 4 cyt. ustawy podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia /powstania obowiązku/ ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu /bez podatku/, nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Na podstawie delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy minister finansów wydał rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273 poz. 2706) określające m. in. sposób, warunki i tryb odliczania od kwoty podatku należnego /zwrotu/ kwoty, o której mowa w art.111 ust. 4 i 5, oraz przypadki, warunki i tryb zwrotu przez podatnika kwot, o których mowa w ust. 6, oraz inne przypadki naruszenia warunków związanych z jej odliczeniem (zwrotem), powodujące konieczność dokonania przez podatnika zwrotu, mając na uwadze okres wykorzystywania kas rejestrujących oraz przestrzeganie przez podatników warunków technicznych związanych z wykorzystywaniem tych kas.

Zgodnie z § 7 ust. 1 cyt. rozporządzenia odliczenie, którym mowa w art. 111 ust. 4 ww. ustawy, zwane dalej "odliczeniem", może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. Podstawą do odliczenia jest dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą. Stosownie do postanowień § 8 ust. 1 cyt. rozporządzenia dokonanie odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 ust.1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Z ww. przepisów wynika, iż Podatnik będzie miał prawo do odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kas po utracie zwolnienia z obowiązku ewidencji, pod warunkiem złożenia do dnia utraty zwolnienia, tj. do 31.12.2005r., stosownego oświadczenia, o którym mowa wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj