Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-4/415/203/05
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-4/415/203/05
Data
2005.09.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
członek zarządu
płatnik
świadczenie pieniężne
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacane członkom zarządu nagrody roczne za szczególny wkład pracy w działalność spółki, ekwiwalent za stratę czasu poświęconego na prowadzenie spraw spółki, zwrot kosztów podróży odbywanych w sprawach spółki?


Z przedstawionego w piśmie z dnia 18 lipca 2005r. stanu faktycznego wynika, że Spółka Wodna w oparciu o postanowienia Statutu Spółki wypłaca członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej, którzy nie otrzymują wynagrodzenia za prace wykonywane na rzecz Spółki następujące świadczenia:

1. nagrody roczne za szczególny wkład pracy w działalność spółki,

2. ekwiwalent za stratę czasu poświęconego na prowadzenie spraw spółki,

3. zwrot kosztów podróży odbywanych w sprawach spółki.

Zdaniem Płatnika wypłacane świadczenia nie stanowią elementu wynagrodzenia, dlatego też są wolne od podatku dochodowego.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Płatnika stanowisko w kwestii opodatkowania wypłacanych członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej nagród rocznych za szczególny wkład pracy w działalność spółki oraz ekwiwalentów za stratę czasu poświęconego na prowadzenie spraw spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Stosownie do zasady wyrażonej w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest między innymi działalność wykonywana osobiście.

Natomiast w myśl art. 13 pkt 7 wyżej powołanej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W świetle powyższego na Spółce ciąży obowiązek płatnika, wynikający z art. 41 ust. 1w/w ustawy. Zatem osoby prawne i ich jednostki organizacyjne dokonujące wypłaty powyższych należności, są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 5.

Natomiast po zakończeniu roku podatkowego płatnik jest zobligowany na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-11/8B).

W części pytania dotyczącej opodatkowania zwrotu kosztów podróży odbywanych w sprawach spółki (pkt 3), przedstawione stanowisko jest prawidłowe, gdyż jest to dochód wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit.b) wyżej powołanej ustawy zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Przepis ten stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw.
Reasumując świadczenia wypłacane przez Spółkę Wodną członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej w postaci nagród rocznych za szczególny wkład pracy w działalność spółki oraz ekwiwalenty za stratę czasu poświęconego na prowadzenie spraw spółki stanowią przychód opodatkowany w trybie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast zwrot kosztów podróży odbywanych w sprawach Spółki to świadczenie wolne od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust. 1 pkt 16 lit.b) wyżej wymienionej ustawy.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj