Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDIII-423/82/4/4/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII-423/82/4/4/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
usługi ciągłe
usługi o charakterze ciągłym
usługi wywozu nieczystości


Pytanie podatnika
Jaka jest data powstania przychodu należnego z tytułu wykonywania dla najemców - w roku 2004 - usług wywozu nieczystości stałych i płynnych oraz odsprzedaży ciepła, wody i ścieków, rozliczanych bez wystawiania faktur, oraz termin zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków miesiąca grudnia 2004 r. poniesionych na wykonane w tym miesiącu ww. usługi?


Jednostka świadczy usługi wywozu nieczystości stałych i płynnych dla najemców oraz odsprzedaje ciepło, wodę i ścieki, które zakupuje od zewnętrznych dostawców. Jednostka za wykonane usługi nie wystawia dla najemców faktur. Podstawą płatności jest umowa najmu, z której wynika, że czynsz jest płatny z góry do 10-go danego miesiąca, a pozostałe opłaty tzw. media (wywóz nieczystości stałych i płynnych, odsprzedaż ciepła, wody i ścieków) płatne są odrębnie z dołu do 10-go następnego miesiąca po miesiącu, w którym usługi zostały wykonane.
Jednostka do własnej ewidencji księgowej wystawia za dostarczone media zbiorcze dowody wewnętrzne, na których określa termin płatności zgodny z umową, tzn. 10-go następnego miesiąca. Rokiem podatkowym Jednostki jest rok kalendarzowy.

W przedmiotowym wniosku Jednostka występuje z zapytaniem w którym miesiącu powstanie przychód należny z tytułu wykonywania w roku 2004 ww. usług oraz czy do kosztów uzyskania przychodów roku 2004 można zaliczyć koszty miesiąca grudnia 2004 r. poniesione na wykonane w tym miesiącu ww. usługi, gdy przychód za ten miesiąc będzie przychodem należnym w miesiącu styczniu 2005 r.

Według stanowiska Jednostki, opartego na art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód należny powstanie w miesiącu, w którym przypada termin płatności zgodnie z umową (np. w miesiącu styczniu 2005 r. powstanie przychód należny z tytułu ww. usług wykonywanych w miesiącu grudniu 2004 r., dla których termin płatności zgodnie z umową przypada w miesiącu styczniu 2005 r.), tzn. tak samo jak w przypadku gdyby były wystawione faktury, ponieważ w opisanej sytuacji nie ma obowiązku wystawiania faktur (osoby fizyczne). Natomiast do kosztów uzyskania przychodów dotyczących 2004 r., zdaniem Jednostki, zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4 ww. ustawy, można zaliczyć część kosztów dot. ww. usług zaksięgowanych w miesiącu grudniu 2004 r. tj. koszty stałe. Koszty zmienne, które bezpośrednio pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami tego samego okresu sprawozdawczego muszą być przesunięte do kosztów następnego okresu, tj. do miesiąca stycznia 2005 r.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Jednostki jest nieprawidłowe.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. - ustawą - z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) - wprowadzone zostały zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalania przychodu z tytułu tzw. usług o charakterze ciągłym m. in. z tytułu rozliczeń usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego. Zmianie uległy wyłącznie przepisy dotyczące ustalania przychodów, nie zmieniły się natomiast zasady rozliczania kosztów podatkowych.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że kosztami tymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednocześnie w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów ustawodawca w art. 15 ust. 4 tej ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącania wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu. Stosownie do tego przepisu koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą - tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione.

Z powyższego wynika, że podatnik ma prawo, dla określenia dochodu podlegającego opodatkowaniu, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie miało związek z uzyskanym przychodem. Ponadto pomiędzy, osiągniętymi przychodami i ponoszonymi kosztami musi zachodzić czasowa zgodność. W przypadku gdy nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie kosztu do osiągniętego przychodu, co do zasady zalicza się go w momencie poniesienia. Natomiast koszty dające się bezpośrednio przyporządkować do osiągniętego przychodu powinny być zaliczone w tym roku podatkowym (miesiącu), w którym został osiągnięty przychód i w związku z którym zostały one zarachowane.

Ogólne zasady ustalania przychodów związanych z działalnością gospodarczą wynikają z art. 12 ust. 3 i ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu o którym mowa w powołanym wyżej ust. 3, w myśl przepisów art. 12 ust. 3a ww. ustawy uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

    1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
    2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
    3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Szczególne zasady rozliczania tzw. usług o charakterze ciągłym, dotyczące momentu powstania przychodu określa art. 12 ust. 3d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. nowym brzmieniem art. 12 ust. 3d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń z tytułu:

    1) dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
    2) świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,
    3) usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
    uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że za wykonywane w 2004 r. dla osób fizycznych usługi wywozu nieczystości stałych i płynnych oraz odsprzedaży ciepła, wody i ścieków nie wystawiano odbiorcom faktur sprzedaży.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym przepis art. 12 ust. 3d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miał zastosowania i w związku z tym stanowisko Jednostki zawarte w ww. wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj