Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PP/443/1/27/19/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/27/19/05
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
odbiór
roboty budowlano-montażowe
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wykonywania usług budowlanych. Z pisma firmy wynika, że na podstawie umowy zawartej 15.10.2002 r. w roku 2002 i 2003 spółka wykonywała roboty budowlane na rzecz kontrahenta. Większość robót została wykonana w 2002 r., część w 2003 r. Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego w styczniu 2003 r. zamawiający odebrał część robót i wystawiono fakturę VAT. Był to ostatni odbiór robót na tym zadaniu budowlanym. Pomimo wezwań ze strony wykonawcy zamawiający nie stawiał się na odbiory, uniemożliwiając tym dalsze rozliczenie inwestycji. Nie uregulował również należności z ostatniej faktury. W związku z brakiem zapłaty za zakończone etapy robót spółka wystąpiła na drogę sądową o wypłatę należności uzyskując korzystny wyrok w sprawie, jednak do dziś nie otrzymała pieniędzy. Ze względu na rozpoczęte przez dłużnika postępowanie układowe komornik nie mógł realizować zajęcia, a następnie sąd ogłosił upadłość firmy, ponadto okazało się, że zobowiązania dłużnika przekraczają posiadane aktywa. Ekonomicznie uzasadnione stało się więc zejście z placu budowy, by nie ponosić dalszych nakładów, których pokrycie zaczynało być mało prawdopodobne. Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ nie nastąpiło wykonanie usługi określonej umową, nie nastąpił częściowy odbiór robót w toku ani nie otrzymano zapłaty, nie powstał również obowiązek podatkowy - firma nie wystawiła faktury i nie wykazała należnego podatku VAT.


W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że w przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę. Jeżeli jednak usługa została wykonana, a zapłata nie nastąpiła, obowiązek podatkowy występuje z upływem 30 dni od dnia wykonania usługi, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. d ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zasadę tę stosuje się także do usług wykonanych częściowo, których odbiór jest dokonany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych - zgodnie z art. 6 ust. 8c cyt. ustawy.

W przypadku usług budowlano-montażowych, dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, istotne znaczenie ma ustalenie momentu, w którym usługa została wykonana, czy też może zostać uznana za wykonaną, bowiem wykonanie usługi jest drugim po zapłacie terminem decydującym o momencie powstania obowiązku podatkowego. Przez wykonanie usługi powszechnie rozumie się odbiór techniczny robót, potwierdzony stosownym protokołem, czyli dzień wykonania usługi to dzień podpisania protokołu odbioru robót.

W sytuacji spornej przy braku zapłaty oraz braku odbioru częściowego robót, podstawą rozstrzygnięcia w tym przypadku winna być umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą.

W świetle powyższych wyjaśnień, w związku z przedstawionym stanem faktycznym, w sytuacji gdy wykonawca zaprzestał działań na placu budowy nie kończąc wykonania usług wynikających z zawartej z inwestorem umowy oraz przy braku zapłaty za te usługi, nie powstał obowiązek podatkowy w stosunku do tej części robót, które nie zostały odebrane i nie można ich uznać za wykonane. Wobec powyższego stanowisko firmy przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj