Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-130/IV/2005/MS
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-130/IV/2005/MS
Data
2005.06.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
świadczenie nieodpłatne
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
Podatnik, prowadzi działalność polegającą na produkcji stolarki okiennej. Na podstawie zawartych umów podmioty trzecie (przedsiębiorcy trudniący się montażem i sprzedażą przedmiotowej stolarki) nabywają od Podatnika jego produkty, a następnie we własnym imieniu i na własny rachunek dokonują ich sprzedaży oraz promocji. W wyniku realizacji umów Podatnik nieodpłatnie udostępnia wyposażenie punktów sprzedaży kontrahentów (meble, stolarka okienna do ekspozycji, banery reklamowe, komputery z oprogramowaniem do obliczania wymiarów okien produkowanych przez Podatnika).Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy opisane powyżej czynności powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 04 marca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia zakresu opodatkowania, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, czynności polegających na nieodpłatnym udostępnieniu wyposażenia punktów sprzedaży (meble, stolarka okienna do ekspozycji, banery reklamowe, komputery z oprogramowaniem do obliczania wymiarów okien produkowanych przez Podatnika)

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik, prowadzi działalność polegającą na produkcji stolarki okiennej. Na podstawie zawartych umów podmioty trzecie (przedsiębiorcy trudniący się montażem i sprzedażą przedmiotowej stolarki) nabywają od Podatnika jego produkty, a następnie we własnym imieniu i na własny rachunek dokonują ich sprzedaży oraz promocji. W wyniku realizacji umów Podatnik nieodpłatnie udostępnia wyposażenie punktów sprzedaży kontrahentów (meble, stolarka okienna do ekspozycji, banery reklamowe, komputery z oprogramowaniem do obliczania wymiarów okien produkowanych przez Podatnika).

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy opisane powyżej czynności powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, wskazane powyżej czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Udostępnienie ma charakter czasowy – służy wyłącznie dokonywaniu przez kontrahentów sprzedaży wyrobów zakupionych od Podatnika według pewnych standardów. W wyniku udostępnienia nie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania wyposażeniem jak właściciel, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, tut. Organ stwierdza, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści przepisu art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż powyżej przywołany przepis nie znajdzie zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym, ponieważ nie zostały spełnione zawarte w nim przesłanki – nie zostało przeniesione prawo do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Tak więc na świadczenie usług składa się każde zachowanie na rzecz wymienionych w przywołanym przepisie kategorii odbiorców.

W tym miejscu należy stwierdzić, iż niejako wbrew generalnej zasadzie opodatkowania czynności dokonywanych za wynagrodzeniem, w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca zrównał również niektóre nieodpłatne czynności z odpłatnym świadczeniem usług. Należą do nich:

  1. nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym czynności polegające na udostępnieniu wskazanego powyżej wyposażenia punktów sprzedaży:

  1. nie mają charakteru usługi odpłatnej,
  2. są ściśle związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (jako jeden z podstawowych warunków wynikających z zawartej między stronami umowy o współpracy).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy uznać, iż powyższe czynności nie spełniają definicji dostawy towarów (art. 7 ust. 1) ani usługi (w rozumieniu art. 8 ust. 1-2 ustawy o VAT), a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie, tut. Organ zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie dokonywał oceny załączonej przez Podatnika do wniosku „Umowy o świadczenie usług dealerskich”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj