Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/76/2005/EC
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/76/2005/EC
Data
2005.09.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
nabycie praw majątkowych
przychód
wkłady niepieniężne
zbycie praw majątkowych
znak towarowy


Pytanie podatnika
czy przy ustalaniu przychodu do opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu objęcia akcji w spółce z siedzibą w Szwajcarii za wkład niepieniężny w postaci praw majątkowych do znaku towarowego, ma zastosowanie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 30 czerwca 2005r. (wpływ do tut. Urzędu dn. 01.07.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przy ustalaniu przychodu do opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu objęcia akcji w spółce z siedzibą w Szwajcarii za wkład niepieniężny w postaci praw majątkowych do znaku towarowego, ma zastosowanie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, w związku z toczącym się procesem centralizacji prawnej i ekonomicznej własności intelektualnej w ramach jednego podmiotu tj. spółki z siedzibą w Szwajcarii, wnosi aportem do w/w Spółki prawa majątkowe w postaci ekonomicznej własności znaków towarowych, zarejestrowanych wzorów oraz znaków graficznych w zamian za akcje w Spółce szwajcarskiej.

Akcje obejmowane przez Spółkę polską posiadają taką samą wartość nominalną oraz wykazują takie same prawa majątkowe i niemajątkowe co akcje zwykłe, z tą różnicą, że nie obejmują one prawa głosu oraz praw osobistych wynikających z wykonywania prawa głosu.Zgodnie z wyceną dokonaną przez niezależnego eksperta wartość nominalna otrzymanych przez Spółkę polską akcji jest niższa od wartości rynkowej wnoszonego prawa majątkowego, ponieważ spółka ta posiada znaczny kapitał zapasowy (agio) w stosunku do jej kapitału akcyjnego.W związku z powyższym istnieje konieczność wydania Spółce polskiej takiej ilości akcji, aby po dokonaniu przez nią aportu, akcjonariusze dysponowali właściwym udziałem w majątku Spółki szwajcarskiej tj. odzwierciedlającym wartość ich wkładów do Spółki.

Zdaniem Spółki, w momencie rejestracji we właściwym sądzie w Szwajcarii wkładu niepieniężnego w postaci prawa majątkowego, wniesionego przez Spółkę polską do spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii, przychodem do opodatkowania dla celów podatku dochodowego od osób prawnych będzie nominalna wartość akcji w spółce szwajcarskiej otrzymanych w zamian za w/w wkład niepieniężny.

W opinii Spółki w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 14 ust 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do którego odsyła art. 12 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy, w przypadku, gdy wartość udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny odbiega od wartości rynkowej wniesionego aportu. Zdaniem Spółki art. 14 ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do sytuacji, w których nadwyżka rynkowej wartości rzeczy lub praw majątkowych nie podlegałaby w ogóle opodatkowaniu w przyszłości. W przedmiotowej sprawie powstanie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w wysokości wartości nominalnej wydanych akcji stanowi pierwszy etap opodatkowania, którego drugim etapem będzie następujące w okresie późniejszym zbycie przedmiotowych akcji. Wówczas powstanie przychód w wysokości wartości rynkowej tych akcji.

Ponadto, zastosowanie w/w art. 14 ust 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyklucza również, zdaniem Spółki, istnienie uzasadnionej przyczyny, dla której wartość rynkowa wniesionego aportu przewyższa wartość nominalną otrzymanych w zamian akcji.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który reguluje kwestie dotyczące momentu oraz sposobu rozpoznania przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny. Zgodnie z tym przepisem przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część: przepisy art. 14 ust 1-3 stosuje się odpowiednio. Odesłanie do art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oznacza, że wartość nominalna obejmowanych akcji (udziałów) nie może być niższa od wartości rynkowej wnoszonego aportu.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 14 ust. 1-3 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw majątkowych, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej, po wcześniejszym wezwaniu stron do wskazania uzasadnienia przyczyny podania ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W sytuacji, gdy strony nie udzielą odpowiedzi, nie dokonają zmiany wartości lub nie wskażą przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Oznacza to, że wartość nominalna obejmowanych udziałów lub akcji powinna odpowiadać ich wartości rynkowej. Jeżeli jednak wartość nominalna nie odpowiada ich wartości rynkowej, podatnik powinien wskazać, że istnieją przyczyny to uzasadniające.

W świetle powołanych powyżej przepisów, za nieprawidłowe należy uznać stanowisko podatnika, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania art. 14 ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 12 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy jednoznacznie wskazuje, iż w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych akcji nie odpowiada wartości rynkowej wnoszonego aportu stosuje się odpowiednio powołany powyżej przepis. Wbrew twierdzeniu Spółki, odpowiednie stosowanie art. 14 ust. 1-3 nie jest w żaden sposób uzależnione od zamiaru późniejszego zbycia omawianych udziałów (akcji). Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu zauważa iż, jak wynika z powołanego art 14 ust. 1-3 ustawy, wartość nominalna obejmowanych akcji nie może odbiegać od wartości rynkowej wnoszonego aportu, chyba że podatnik przedstawi przyczyny, które uzasadniają taką sytuację. Jeżeli podatnik wskaże przyczyny, o których mowa powyżej, wówczas przychodem będzie wartość nominalna akcji obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny. Jednak przeprowadzenie postępowania, o którym mowa w art. 14 ust. 3 w/w ustawy nie jest możliwe w trybie udzieleniainterpretacji na podstawie art. 14 a w/w ustawy Ordynacja podatkowa. Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj