Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD-415/113/16/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-415/113/16/05
Data
2005.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
działalność dobroczynna
kościół


Pytanie podatnika
Czy przekazane środki wykorzystywane na prace adaptacyjne i budowlane hospicjum będą uznane jako darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła?


W dniu 15.07.2005 r. do tut. Organu wpłynął wniosek Pana ..... w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego czy przekazane środki wykorzystywane na prace adaptacyjne i budowlane hospicjum będą uznane jako darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika ,że podatnik zamierza przekazać jednej z parafii kościoła rzymsko-katolickiego środki finansowe w formie darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą tego Kościoła. Wg informacji wnioskodawcy, parafia środki te przeznaczy na sfinansowanie działalności, prowadzonego przez tę parafię, hospicjum dla ciężko chorych. Hospicjum jest w stanie organizacji, parafia otrzymała decyzję zezwalającą na budowę, posiada budynek, który w oparciu o tę decyzję będzie adoptowany na potrzeby opieki nad chorymi.

Zdaniem wnioskodawcy przekazane środki spełniają wymogi darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła, którą z pewnością jest prowadzenie hospicjum, a także wszystkie czynności umożliwiające taką działalność. Wg stanowiska wnioskodawcy zakup materiałów budowlanych, mebli itp. służy bezpośrednio funkcjonowaniu, a cała działalność hospicjum ukierunkowana jest na rzecz niesienia pomocy i opieki dla ludzi obłożnie chorych.

Przepisy art. 26 ust. 1 pkt 9 w brzmieniu obowiązującym na 2005 r. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowią podstawę do odliczenia od dochodu darowizn przekazanych na cele :
a) określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
b) kultu religijnego - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
W systemie podatkowym, poza możliwością odliczenia darowizn wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia darowizn, która nie jest ograniczona limitem. Podstawę tego typu odliczenia stanowią przepisy tzw. ustaw kościelnych, czyli ustaw o stosunku państwa do poszczególnych kościołów . Przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.), darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Jednakże należy pamiętać, iż koniecznym do spełnienia warunku wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest dokonanie darowizny z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła oraz spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj. pokwitowania odbioru darowizny i sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia.

Aby skutecznie odliczyć darowiznę kościelną bez limitu, musi ona być przeznaczona na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W art. 39 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego przedstawiono otwarty katalog rodzajów działalności charytatywno-opiekuńczej Kościoła, który obejmuje m.in. prowadzenie szpitali i innych zakładów leczniczych oraz aptek.Niewątpliwie działalność hospicjum jest rodzajem działalności charytatywno-opiekuńczej, natomiast wydatki na prace adaptacyjne hospicjum służą jego organizacji.Otwarty katalog oznacza przykładowe wyliczenie rodzajów działalności i nie można się ograniczać tylko do zapisów z niego wynikających. Prowadzenie hospicjum będzie możliwe po jego zorganizowaniu, zatem wydatki dokonywane w tym zakresie służą celowi zawartemu w katalogu działalności charytatywno-opiekuńczych wymienionych w art. 39 cytowanej ustawy. W świetle powyższego darowiznę na prace adaptacyjne i budowlane będącego w stanie organizacji hospicjum można traktować jako darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, a zatem może ona korzystać z bezlimitowego odliczenia od dochodu. Ponieważ to podatnik będzie korzystać z ulgi, to on powinien zadbać o uzyskanie pokwitowania i sprawozdania. Sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na w/w działalność w myśl definicji słownikowej - Słownik języka polskiego PWN Warszawa 1978r. powinno być relacją, raportem, opisem przebiegu działalności sporządzone z dokładnością, która pozwoli na kontrolę opisanych w nim faktów, zdarzeń. Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania. Dokładne sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cel charytatywno-opiekuńczy jest warunkiem koniecznym do zachowania ulgi. W przypadku braku spełnienia podanych wyżej przesłanek organ podatkowy nie uzna prawa do odliczenia, a podatnik będzie musiał zwrócić nadpłatę podatku wraz z odsetkami.

Reasumując w opisanym stanie prawnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko zawarte we wniosku z dnia 12.07.2005r.- wpływ 15.07.2005r. w zakresie uznania darowizny na prace adaptacyjne i budowlane hospicjum jako na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj