Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
OP.005/52/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP.005/52/04
Data
2004.08.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
komis
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy czynności związane z umową składu nie koliduje z przepisami ustawy o VAT oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy ?.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004 r. (złożone w tut. Urzędzie w dniu 07.06.2004 r.), w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:
Z przedłożonego pisma wynika, iż Spółka X zwana dystrybutorem ma zamiar podpisać umowę składu z firmą Y zwaną producentem na sprzedaż wyrobów producenta w systemie komisowym.

Pismo Spółki zawiera dwa pytania: jedno dotyczące podatku należnego i obowiązku podatkowego, drugie zaś podatku naliczonego i prawa odliczenia.
1. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej. Obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstaje zaś z chwilą wydania towaru, z zastrzeżeniem art. 19 ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli Spółka dokona " rozliczenia " podatku należnego zgodnie z ww. zasadami tj., podatek należny zostanie " rozliczony " w dniu sprzedaży (pod warunkiem, że obowiązek podatkowy nie powstanie wcześniej lub w innym terminie np. zaliczka) - wskazany w piśmie przykład będzie prawidłowy.
2. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, tj. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.
Należy zatem uznać za słuszne, iż Spółka nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w momencie otrzymania oryginału faktury zakupu.

Osobną kwestią pozostaje zaś udokumentowanie operacji księgowych u komitenta, jak również powstanie u niego obowiązku podatkowego. W związku z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, a w związku z tym nowych regulacji w przedmiocie - bez znaczenia pozostają wcześniejsze prawidłowe rozliczenia z innymi kontrahentami w sposób przedstawiony w piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj