Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-715/04/I
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-715/04/I
Data
2005.09.28



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
przedpłaty
przedszkole
refakturowanie


Pytanie podatnika
1.Czy refakturowanie podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? 2.Czy podlegają opodatkowaniu nadpłaty czynszu najemców lokali mieszkalnych wynikające z wyższych wpłat niż ustalone w zawartych umowach, obejmujące czynsz i zaliczki na dostarczane media ? 3.Czy należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 w przypadku, gdy obciążono najemcę czynszem dotyczącym wcześniejszego okresu rozliczeniowego ?


Stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2004 r., po zweryfikowaniu – w kontekście obowiązujących przepisów prawa – odpowiedzi Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie z dnia 31 grudnia 2004 r., Nr D2-443/178/2004 na zapytanie z dnia 30 listopada 2004 r., stwierdzam konieczność doprecyzowania odpowiedzi zawartej w punkcie 1 w/w odpowiedzi. Do interpretacji zawartych w pozostałych punktach nie wnoszę zastrzeżeń.

Przedmiotowe zapytanie dotyczy:

1)Czy refakturowanie podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

2)Czy podlegają opodatkowaniu nadpłaty czynszu najemców lokali mieszkalnych wynikające z wyższych wpłat niż ustalone w zawartych umowach, obejmujące czynsz i zaliczki na dostarczane media ?

3)Czy należy dokonać korekty deklaracji VAT-7 w przypadku, gdy obciążono najemcę czynszem dotyczącym wcześniejszego okresu rozliczeniowego ?

Ad. 1 Mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), a także orzecznictwo sądowe stwierdzić należy, iż dopuszczalne jest refakturowanie usług. Dokonując refakturowania stosuje się stawkę podatku VAT właściwą dla tych usług, pod warunkiem, że:

- strony zawartej umowy przewidują możliwość refakturowania, - w umowie dotyczącej świadczenia usługi zastrzeżone zostanie, że usługi nabywane (a właściwie ich koszty) w związku ze świadczeniem usługi będą odrębnie rozliczane, - nie doliczona zostanie żadna marża przez podatnika refakturującego usługę do wartości (poniesionego wydatku) refakturowanej usługi.

Natomiast w przypadku braku podstaw do odrębnego rozliczania kosztów (refakturowania) – do takich zaliczamy należności publicznoprawne – usługi nabywane w związku ze świadczeniem usługi zasadniczej stanowią element kalkulacyjny kosztów i do opodatkowania podatkiem VAT świadczonej usługi, ma zastosowanie stawka właściwa dla usługi będącej przedmiotem umowy. Pamiętać bowiem należy, iż „przedmiotem określonej umową czynności jest skategoryzowana usługa, nie zaś sekwencja czy też zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług” (wyroku NSA z dnia 17 kwietnia 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 349/96).

Ad. 2 Zakład pobiera od najemców lokali mieszkalnych czynsz, w którym zawarte są między innymi zaliczki na dostarczane media. Niektórzy najemcy lokali dokonują dobrowolnie wyższych wpłat czynszu niż ten, który wynika z zawartej umowy. Zgodnie z art. 29 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Ponieważ wpłaty wyższych kwot czynszu nie wynikają z zawartych umów z najemcami i nie dotyczą dostawy konkretnego towaru czy też usługi nie można ich nazwać zaliczkami, zadatkami, przedpłatami lub ratami. W związku z powyższym nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach art. 29 ust. 2 wyżej powołanej ustawy.

Ad. 3 Zakład rozwiązał umowę najmu lokalu mieszkalnego z dniem 30.06.2004 r. Po unieważnieniu rozwiązania umowy i przywróceniu najemcy uprawnień do lokalu, obciążono najemcę kosztami czynszu za okres od dnia rozwiązania umowy do dnia przywrócenia najemcy uprawnień. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub w fakturze z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze. Ponieważ w opisanej sprawie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności czynszu ustalonego w umowie, podatek VAT od nie zapłaconej usługi najmu winien być zadeklarowany w deklaracji VAT-7 za okresy w których przypada termin płatności określony w umowie najmu. Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania interpretacji przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj