Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-733/04/I
z 27 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-733/04/I
Data
2005.09.27



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
drogi publiczne
pas drogowy
podatek naliczony
struktura zakupów
zezwolenie


Pytanie podatnika
1.Czy opłaty pobierane przez Zarząd za wydanie zezwoleń w formie decyzji administracyjnych na zajęcia pasa drogowego są zwolnione z podaku VAT.2. Jak należy określić proporcję o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.


Na podstawie art 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie zawartej w piśmie nr NPV-443/23/04 z 11.10.2004r. na złożone zapytanie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat pobieranych przez Zarząd za wydanie zezwoleń w formie decyzji administracyjnych na zajęcia pasa drogowego, określenia proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004r. (Dz. U. 2004r. Nr 54, poz. 535).

Z przedstawionego w piśmie z dnia 28.07.2004r. stanu faktycznego wynika, iż Zarząd Dróg na mocy art. 22 ustawy z 21 marca 1985r. o drogach publicznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 71, poz. 838 z późn. zm.) sprawuje zarząd gruntami w pasie drogowym. Na mocy tej ustawy Dyrektor Zarządu Dróg posiada upoważnienie do wydawania w drodze decyzji administracyjnych zezwoleń m.in. na zajmowanie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg oraz zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych. Zdaniem Zarządu Dróg wszystkie opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego na podstawie decyzji administracyjnych należy traktować jako zwolnione od podatku VAT. Ponadto Zarząd Dróg Powiatowych jako podatnik prowadzący zarówno działalność opodatkowaną i zwolnioną od podatku VAT jest obowiązana przy rozliczeniu podatku naliczonego stosować art. 90 cyt. ustawy o podatku VAT. W związku z powyższym zwrócił się o prawidłową interpretację sposobu rozliczania podatku zgodnie z zaleceniami zawartymi w art. 90 ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie po analizie przedstawionego stanu faktycznego stwierdza co następuje.Opłaty za zajęcie pasa drogowego, w tym także w celu umieszczenia reklamy nalicza i pobiera w drodze decyzji administracyjnej właściwy Pobierane opłaty za umieszczanie reklam w pasie drogowym nie są opodatkowane VAT jako usługi reklamowe lecz jako opłaty określone ustawą o drogach publicznych w drodze decyzji administracyjnej są zwolnione od tego podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.). Odnośnie zapytania dotyczącego określania proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzam, iż zgodnie z regułami konstrukcyjnymi podatku od towarów i usług odliczeniu podlega tylko ten podatek naliczony, który związany jest z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. W przypadku gdy podatnik dokonuje zarówno czynności opodatkowanych jak i świadczy usługi lub dostarcza towary zwolnione od podatku albo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności niepodlegające w ogóle opodatkowaniu i nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego służących każdemu rodzajowi sprzedaży, podatnik dokonuje proporcjonalnego odliczenia czyli może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego. Dokonanie częściowego odliczenia podatku na podstawie określonych przez ustawodawcę proporcji będzie konieczne jednak dopiero wówczas, gdy nie będzie możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Takiego wyodrębnienia powinien dokonać podatnik, ustalając udział rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj