Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-45/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-45/05
Data
2005.09.07



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
aport


Pytanie podatnika
Czy aport wniesiony do spółki prawa handlowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


W związku z § 8 ust.1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz.970 ze zm.)i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wniesienia aportu do spółki prawa handlowego ,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowy .

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło zapytanie dotyczące, opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesionego aportu do spółki prawa handlowego. Przedstawiając swoje stanowisko jednostka stwierdziła że na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wniesienie wkładu niepieniężnego w formie aportu korzystać będzie na podstawie w/w rozporządzenia ze zwolnienia.

Dokonując analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy w wniosku, oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy w podatku od towarów i usług należy uznać, że zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 tejże ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aport) w kraju do spółek prawa handlowego na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług

W świetle powyższych przepisów w/wym. czynność wniesienia aportu stanowi odpłatną dostawę czyli sprzedaż, wykonywaną na terytorium w kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), zatem zwolnienie ma więc zastosowanie wyłącznie do czynności dostawy aportu na terytorium kraju.

Wniesienie na poczet podwyższenia kapitału zakładowego spółki przez udziałowca zagranicznego który posiada (100% udziałów) samochodu osobowego i ciężarowego w formie aportu stanowi dla spółki składającej zapytanie wenątrzwspólnotowe nabycie towarów, bowiem została wypełniona dyspozycja zawarta w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Należy zatem stwierdzić, że w przedmiotowej transakcji dostawca odpłatnie (za udziały-podwyższenie kapitału zakładowego) przenosi na nabywcę- spółkę własność towaru. Natomiast przypadki zwolnienia od podatku dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawarte są w art. 44 ustawy o VAT. Treść powyższej normy prawnej nie przewiduje zwolnienia dla czynności wniesienia aportu przez udziałowca zagranicznego do spółki prawa handlowego, wobec powyższego czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w postaci aportu należy opodatkować i wykazać w deklaracji VAT-7.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj