Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448/I/820/04
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448/I/820/04
Data
2005.06.10



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
okulary
soczewka korekcyjna


Pytanie podatnika
Zdaniem podatnika stawką 7 % podatku VAT należy objąć: -dostawę soczewek kontaktowych, soczewek okularowych ze szkła, soczewek okularowych z innych materiałów, - dostawę wykonanych okularów korekcyjnych, przeciw słonecznych i ochronnych, - naprawę soczewek kontaktowych, soczewek okularowych ze szkła, soczewki okularowe z innych materiałów.Natomiast dostawę samych opraw okularowych należy opodatkować stawką 22 % podatku VAT.


Na podstawie art.14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2004r. po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach zawartej w piśmie z dnia 06.09.2004r., Nr US.IV-443/16/2004/VAT udzielonej na złożone zapytanie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT dostawy soczewek kontaktowych, soczewek okularowych ze szkła, soczewek okularowych z innych materiałów, dostawy wykonanych okularów korekcyjnych, soczewek okularowych ze szkła, soczewek okularowych z innych materiałów, dostawy samych opraw okularowych oraz usługi naprawy soczewek okularowych z innych materiałów wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z poz. 103 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, stawką podatku VAT w wysokości 7% należy objąć: dostawę soczewek kontaktowych, soczewek okularowych ze szkła, soczewek okularowych z innych materiałów i z poz. 106 tego załącznika dostawę wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy VAT oraz wymianę soczewek okularowych w użytkowanych oprawach okularowych, jeżeli wymiana ta spełnia wymogi stawiane dla wyrobu medycznego (poz. 163). Ogólną definicję wyrobu medycznego zawiera zapis art.3 pkt 17 ustawy z dnia 20.04.2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz.896), „należy przez to rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego, d) regulacji poczęć,

- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.Natomiast przepis art.3 pkt 22 w/w ustawy o wyrobach medycznych, pojęcie wyrób medyczny wykonywany na zamówienie określa, że „należy przez to rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcja wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika”.

Jeżeli zatem, wykonywane przez Pana okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne i okulary ochronne spełniają definicję wyrobu medycznego, to ich dostawa będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%.Jak wynika z zapisu art.3 pkt 15 w/w ustawy o wyrobach medycznych, oprawy okularowe należy zaliczyć do wyposażenia wyrobu medycznego, a więc przedmiotów, które nie będąc wyrobem medycznym, są przeznaczone do stosowania z tymi wyrobami, umożliwiając ich używanie zgodnie z zastosowaniem przewidzianym przez wytwórcę wyrobu medycznego.Tak więc przy dostawie samych opraw okularowych należy stosować stawkę podatku VAT wynikającą z art.41 ust.1 ustawy z dnia 11.0.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 545 z późn. zm.)- tj. 22%. Stawkę 22% podatku VAT należy również stosować do wykonywanych napraw wyrobów medycznych (okularów), gdyż nie są one ujęte w pozycji 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj