Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościanie
PD/423-5a/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-5a/05
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Kościanie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowle
budynek
hala
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie podlegają amortyzacji?


Wnioskodawca – Spółka z o.o. – wybudował na dzierżawionej nieruchomości budynek magazynowy rozbieralny, stanowiący środek trwały firmy.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi fakt możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych tego budynku.

Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane, obiektem budowlanym jest budynek oraz budowla, w tym tymczasowy obiekt budowlany. Zdaniem Wnioskodawcy zasadnym jest twierdzenie, że hala magazynowa rozbieralna jest co najmniej obiektem budowlanym, stąd podlega ona amortyzacji na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie zaś z art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie podlegają amortyzacji. Powyższe określenie stanu faktycznego tutejszego organ zrozumiał, jako stwierdzenie, iż przedmiotowy budynek magazynowy stanowi, zdaniem Podatnika, budynek bądź budowlę.

Po rozpatrzeniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono co następuje:

Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

W świetle tak brzmiącej definicji przedmiotowy środek trwały podlega amortyzacji na zasadach określonych w przepisach art. 16a-16m ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie zaznacza się, że ww. ustawa nie definiuje pojęć „budynek” i „budowla”. Znaleźć je można natomiast w art. 3 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.). Dlatego tutejszy organ nie dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, co do charakteru i statusu obiektu budowlanego - właściwym dla potwierdzenia stosownej kwalifikacji jest odpowiedni urząd statystyczny, albowiem zgodnie z treścią art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 29.06.1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), zadania w zakresie interpretacji standardowych klasyfikacji, nomenklatur i definicji podstawowych kategorii, wykonują urzędy statystyczne.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy uznał – z powyższym zastrzeżeniem – wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj