Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-298d/05/MŻ
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-298d/05/MŻ
Data
2005.09.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
korekta
korekta podatku


Pytanie podatnika
Czy Strona w wypadku, gdy po złożeniu deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym dokonała eksportu towarów, otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jest uprawniona do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma ten dokument i wykazania sprzedaży ze stawką podatkową 0% od całej kwoty należnej od nabywcy eksportowanych towarów oraz, że dotyczy to również eksportu towarów dokonanego w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 maja 2005 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 6.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w wypadku, gdy po złożeniu deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym dokonała eksportu towarów, otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jest uprawniona do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma ten dokument i wykazania sprzedaży ze stawką podatkową 0% od całej kwoty należnej od nabywcy eksportowanych towarów oraz, że dotyczy to również eksportu towarów dokonanego w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 maja 2005 r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Strona w ramach swojej działalności dokonuje sprzedaży eksportowej towarów. W przypadku niektórych transakcji Strona przed złożeniem deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu nie posiada jeszcze dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W związku z powyższym zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w wypadku, gdy po złożeniu deklaracji za w/w okres rozliczeniowy otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jest uprawniona do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymała ten dokument, i wykazania sprzedaży ze stawką 0% od całej kwoty należnej od nabywcy eksportowanych towarów oraz, że dotyczy to również eksportu towarów dokonanego w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 maja 2005 r.

Zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756), obowiązującym od dnia 1.06.2005 r., otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 tego artykułu, tj. po złożeniu deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. Powyższa zmiana oznacza zatem powrót w tym zakresie do stanu obowiązującego przed dniem 1.05.2004 r. na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - vide art. 18 ust. 7 tej ustawy.

Jednocześnie ze względu na brak w w/w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. przepisów przejściowych w tym zakresie podzielić należy pogląd, iż w przypadku otrzymania przez podatnika po dniu 31.05.2005 r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, którego dostawa została przed tą datą zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy wykazana jako dostawa towarów na terytorium kraju, ewentualna korekta podatku należnego powinna zostać dokonana zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. w rozliczeniu podatku za okres, w którym podatnik dokument ten otrzymał, w myśl zasady bezpośredniego działania ustawy nowej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj