Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-35/JG/05
z 28 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-35/JG/05
Data
2005.09.28



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
rozliczanie straty
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obniżenia dochodu osiągniętego za 2004r. o wysokość straty podatkowej z lat ubiegłych, nie więcej niż 50% kwoty straty


Pismem z dnia 05.07.2005r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 07.07.2005r.) podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie możliwości obniżenia dochodu osiągniętego za 2004r. o wysokość straty podatkowej z lat ubiegłych, nie więcej niż 50% kwoty straty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który osiąga przychody ze sprzedaży usług zdrowotnych oraz z pozostałej działalności gospodarczej. Dochód podatkowy, zgodnie z informacją podatnika, ustalany jest zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako różnica pomiędzy osiąganymi przychodami ze wszystkich źródeł i kosztami ich uzyskania. W dalszej części wniosku podatnik poinformował, że korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, wyłączając z podstawy opodatkowania dochód przeznaczony na cele statutowe w zakresie ochrony zdrowia, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4, pod warunkiem, że dochód ten nie zostanie wydatkowany na inne cele. Zdaniem podatnika, jest to zwolnienie nie mające związku ze źródłem przychodu.

Podatnik zadał pytanie dotyczące możliwości obniżenia dochodu osiągniętego za rok 2004 o wysokość straty podatkowej z lat ubiegłych nie więcej niż 50% kwoty straty.

Podatnik twierdzi, że w jego przypadku nie ma zastosowania art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie stwierdza, że Szpital ma prawo do obniżenia dochodu o straty podatkowe z lat ubiegłych zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W art. 7 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Jednocześnie z art. 7 ust. 3 pkt. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów o których mowa w pkt 1 i 2. Natomiast w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapisano, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 3.

W deklaracjach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT podatnicy są zobowiązani do wykazywania wszelkich przychodów oraz kosztów ich uzyskania z całokształtu ich działalności. Jeżeli na działalności statutowej, której dochody są wolne od podatku, zostanie poniesiona strata, to stosownie do ww. przepisów art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 oraz ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stosować zasadę, że przy ustalaniu dochodów (straty) nie uwzględnia się przychodów oraz kosztów uzyskania tych przychodów, ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku. Poniesiona strata na działalności statutowej nie może obniżać lub eliminować dochodów z działalności opodatkowanej. Natomiast w sytuacji, gdy strata zostanie poniesiona na działalności, z której dochody nie są zwolnione z podatku, rozliczenie straty następuje na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. poprzez obniżenie dochodu (z działalności opodatkowanej) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W swoim piśmie z dnia 05.07.2005r podatnik poinformował, że korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 art. ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z powyższym, nie mogła wystąpić strata dla celów podatkowych bowiem strata poniesiona w okresie zwolnienia podatkowego jest stratą ekonomiczną, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego. Tym samym, podatnikowi nie przysługiwało odliczenie od dochodu osiągniętego za rok 2004 o wysokość straty poniesionej w latach poprzednich.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj