Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443/45/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443/45/05
Data
2005.05.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60) wnoszę o udzielenie pisemnej interpretacji przepisu odnośnie opodatkowania zużycia artykułów konsumpcyjnych takich jak kawa, herbata, napoje zimne, i ciastka przeznaczonych na drobny poczęstunek dla kontrahentów i gości teatru. Zdaniem podatnika zużycie tego rodzaju jest wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z p. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 8 lutego 2005 roku (data wpływu 21.02.2005 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony w części dotyczącej kwestii objęcia podatkiem od towarowi usług zużycia artykułów konsumpcyjnych na cele reprezentacji i reklamy przeznaczonych dla kontrahentów i gości teatru za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze skierowanego do Tut. Organu pisma wynika, że Teatr, zarejestrowany w Urzędzie jako osoba prawna, dokonuje zakupu artykułów konsumpcyjnych takich jak kawa, herbata, napoje zimne, i ciastka, które następnie są przeznaczane na drobny poczęstunek dla kontrahentów i gości teatru. Strona zapytuje czy zużycie artykułów konsumpcyjnych na w/w cel podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem podatnika zużycie tego rodzaju jest wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatana dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług, eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Jak wynika z powyższego warunkiem opodatkowania dostawy lub świadczenia usług jest odpłatność za owe czynności.

Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług poza ściśle określonymi przypadkami wymienionymi w ustawie. Zgodnie z art. 7 ust. 2 wyżej cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższej zasady nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług).

Z opisanego stanu prawnego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie lub zużycie towarów przez ściśle określoną grupę osób wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1. Zatem zużycie towarów (artykułów konsumpcyjnych) na cele reprezentacji i reklamy takich jak kawa, herbata, napoje zimne czy ciastka może się mieścić wyłącznie w drugiej wymienionej grupie, tj. w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści tego artykułu nie wynika aby zawarte w nim było pojęcie zużycia towarów, ustawodawca mówi jedynie o przekazaniu a nie zużyciu towarów.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż stanowisko strony jest prawidłowe; czynności związane z zużyciem artykułów konsumpcyjnych na cele reprezentacji i reklamy przeznaczone dla kontrahentów i gości teatru stanowią usługę nie podlegającą opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług i na jako takie nie wystawia się wewnętrznych faktur sprzedaży .

Informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 21.02.2005 roku.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenie postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia).

W myśl art. 14c ustawy - Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj