Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443/48/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443/48/05
Data
2005.05.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
środek trwały
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60) wnoszę o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych finansowanych ze środków PFRON, których dysponentem jest MOPR w Lublinie, w ramach umowy o dotację. Samochód będzie wykorzystywany do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Zdaniem podatnika w zaistniałym stanie faktycznym nie posiada on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 8 lutego 2005 roku (data wpływu 21.02.2005 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony w części dotyczącej posiadania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu służącego do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej, który został sfinansowany ze środków pochodzących z PFRON, będących w dyspozycji MOPR za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze skierowanego do Tut. Organu pisma wynika, że Teatr, zarejestrowany w Urzędzie jako osoba prawna, dokonał zakupu środków trwałych finansowanych ze środków PFRON, których dysponentem jest MOPR w Lublinie, w ramach umowy o dotację. Samochód będzie wykorzystywany do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Strona zapytuje czy w przypadku w/w zakupów środków trwałych przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zdaniem podatnika w zaistniałym stanie faktycznym nie posiada on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z opinią klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w Łodzi – Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 04.08.2004 r (znak: OK-5672/KU-184/06-5766/2004) wymienione powyżej usługi polegające na prezentacji spektaklu teatralnego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.31.21-00.00 – usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły pieśni i tańca, balety, zespoły muzyczne i orkiestry.

Usługi podlegające takiemu sklasyfikowaniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) zwalnia się od opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako usługi związane z kulturą, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod poz. 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92 związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów promocyjnych i reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

W świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ze złożonego wniosku wynika, że samochód będzie wykorzystywany do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej a więc usługi te będą bezpośrednio związane z usługami mieszczącymi się w grupowaniu PKWiU 92.31.21-00.00 – usługi rozrywkowe świadczone przez zespoły teatralne, zespoły pieśni i tańca, balety, zespoły muzyczne i orkiestry i tym samym będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ze względu na fakt, że samochód nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych teatr w świetle art. 86 ust. 1 nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyżej przytoczony stan prawny stwierdzić należy, iż stanowisko Strony jest prawidłowe; teatr nie posiada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu służącego do rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej, który został sfinansowany ze środków pochodzących z PFRON, będących w dyspozycji MOPR.Informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 21.02.2005 roku. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenie postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia). W myśl art. 14c ustawy – Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art 14 a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj