Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-24/89/05
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-24/89/05
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
świadczenie usług


Pytanie podatnika
W sprawie poprawności określenia momentu zaliczenia przychodu z tytułu świadczonych usług.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 7 czerwca 2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w dniu 10 czerwca 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 5 lipca 2005 r. wpływ w dniu 6 lipca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego uznaje za prawidłowe stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 7 czerwca 2005 r. (wpływ w dniu 10 czerwca 2005 r.)

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania prac konserwacyjnych oraz porządkowych w budynkach mieszkalnych na podstawie zawartych umów z Zarządami Nieruchomości i Wspólnotami mieszkaniowymi, w których jest ustalony termin wystawienia faktury do 10 dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Podatnik nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Natomiast z załączonej do pisma z dnia 5 lipca 2005 r. ( wpływ w dniu 6 lipca 2005 r.) umowy Nr 02/05 zawartej w dniu 01.05.2005 r. Pomiędzy Wspólnotą Mieszkaniową, … a Panem … wynika, że:

„ § 12 ust. 1 – wykonawca będzie wystawiał fakturę za wykonaną pracę na łączną kwotę wraz z użytym materiałem do dnia piątego każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.”

Pytanie:

Udzielenie informacji w sprawie poprawności określenia momentu zaliczenia przychodu z tytułu świadczonych usług.

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dla podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia, za datę uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.

Przytaczając powyższe, zdaniem podatnika za świadczone usługi konserwacyjne i porządkowe w miesiącu kwietniu faktury VAT zostały wystawione do 10 maja i przychód z tytułu tych usług został ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz ewidencji sprzedaży VAT za miesiąc maj. Podatek dochodowy od usług wykonanych w kwietniu zostaje naliczony dopiero w rozliczeniu za miesiąc maj.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 14 ust. 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.), w sytuacji kiedy podatnik:

  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami, to jest zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.),

za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, dostarczenie wszelkiej energii, wykonanie usługi lub otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, którym miały miejsce te zdarzenia.

Osoby prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów, opłacające podatek od towarów i usług, na podstawie § 22 w/w rozporządzenia:

  • mogą w ciągu roku podatkowego ewidencjonować przychody w dacie wystawienia faktury, a jeżeli jej nie wystawiono w terminie określonym w odrębnych przepisach, w dniu, w którym faktura ta powinna być wystawiona,
  • w ostatnim dniu roku podatkowego, obowiązane są wpisać do księgi kwoty przychodów odnoszące się do zdarzeń określonych w art. 14 ust. 1c ustawy zaistniałych w grudniu tego roku podatkowego, na które faktury zostaną wystawione w roku następnym.
  • Po ich wystawieniu należy wpisać numery i daty faktur w księdze za dany rok podatkowy w kolumnie „Uwagi” przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji. Ewidencjonując przychody w roku następnym, nie należy wykazywać ich wartości wynikających z faktur odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z § 13 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja w 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798), generalnie fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z wyjątkiem przypadków szczególnych.

Tak więc, jeżeli wybrał Pan zasadę ewidencjonowania w ciągu roku podatkowego przychodów należnych w dacie wystawienia faktury VAT, to w przypadku gdy wykonanie usługi nastąpiło w miesiącu kwietniu, a faktura zgodnie z zapisem wynikającym z załączonej umowy winna być wystawiona do 5 maja, to datą powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miesiąc maj, w tym, że dzień 5 każdego miesiąca, jak to wynika z zawartej umowy, a nie jak podał Pan w piśmie z dnia 7 czerwca 2005r., w dniu 10-tego każdego miesiąca.

Mając na uwadze powyższe, należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pouczenie:

Interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj