Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB-79/EJ/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB-79/EJ/05
Data
2005.09.29


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
projekt wynalazczy


Pytanie podatnika
Czy otrzymane należności z tytułu prawa do projektu wynalazczego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie NaczelnikaUrzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów z 18 marca 2005 r. Nr US-38/DF1/415-11/29/05/AS uznające za nieprawidłowe Pani stanowisko, wyrażone we wniosku w sprawiezwolnienia z opodatkowania otrzymanych w 2004 r, odsetek, Dyrektor Izby Skarbowej wWarszawie


orzeka


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia


Uzasadnienie


Wnioskiem z 19 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismem z 9 lutego 2005 r. wystąpiłaPani o interpretację w sprawie zwolnienia z opodatkowania otrzymanych w 2004 r. odsetekod należnego wynagrodzenia przysługującego ojcu Józefowi S. z tytułu prawado projektu wynalazczego uważając, że należności te są wolne od podatku dochodowego odosób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 oraz art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Postanowieniem z 18 marca 2005 r. Nr US 38/DF1/415-11/29/05/AS Naczelnik UrzęduSkarbowego Warszawa - Ursynów uznał, że otrzymane należności podlegająopodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Na powyższe postanowienie pismem z 29 marca 2005 r. wniosła Pani zażalenie, w którympodnosi, że otrzymane odsetki stanowią odszkodowanie z tytułu zwłoki w wypłaciewynagrodzenia należnego ojcu Józefowi S. i korzystają ze zwolnienia odopodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozpatrując sprawę w wyniku złożonego zażaleniazauważa co następuje.Z opisanego stanu faktycznego sprawy wynika, że wyrokiem Sądu Okręgowego w K.Wydział l Cywilny z 5 maja 2004 r. Sygn.akt l C.606/03 zasądzono na rzecz Pani odZakładów kwotę 29.946 zł.Powyższa kwota została Pani przyznana w związku z wystąpieniem spadkobierców P.Stanisława W. oraz Pana Józefa S. przeciwko Zakładom o wypłatę należnego spadkodawcom wynagrodzenia z tytułuzgłoszonych w pozwanych Zakładach projektów wynalazczych, które zostały opatentowaneoraz o zapłatę odsetek.Z załączonej opinii, opracowanej na zlecenie Sądu wynika, że spadkodawcy byliwspółtwórcami projektów wynalazczych nr 2/82 i 15/87 z udziałem w prawie dowynagrodzenia po 9,0% dla każdego z nich. Rozwiązanie objęte wynalazkiem byłostosowane przez Zakłady począwszy od października 1987 r. i było stosowane przezZakłady w sposób nieprzerwany przez pięć kolejnych lat. Zaklady wypłaciły twórcomtylko częściowe wynagrodzenie w kwocie 100.005,00 zł., a roszczenie o zapłatę pozostałejkwoty wynagrodzenia uległo na podstawie art. 118 Kc przedawnieniu.Jednakże spadkobiercy domagali się w pozwie wniesionym w dniu 5.09.2003 r. równieżzapłaty odsetek, a to roszczenie nie uległo całkowitemu przedawnieniu.


Tak więc powodom, w tym Pani jako spadkobiercy po zmarłym Józefie S. Sądprzysądził odseteki od należnego, a jednocześnie przedawnionego wynagrodzenia twórcówtj,. spadkodawców.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r. Nr 14, póz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegająwszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a orazdochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poborupodatku.W myśl art. 21 ust. 1 pkt 3, pkt 3b i pkt 95 wolne od tego podatku są:- otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost zprzepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tychustaw, z wyjątkiem wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a) i g),- inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokościokreślonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań wskazanych w lit. a)-b)art. 21 ust. 1 pkt 3b,- odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowawart. 10 ust. 1 pkt1.


W świetle powołanych przepisów zwolnione od podatku są wyłącznie odszkodowania orazodsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń oraz świadczeń należnych z tytułu stosunkusłużbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczejspółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracynakładczej, a także odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty emerytury lub renty.Z wystąpienia i załączonych dokumentów jednoznacznie wynika, że nie otrzymała Paniodszkodowania, a wyłącznie odsetki od należnego, a jednocześnie przedawnionegowynagrodzenia, które przysługiwało ojcu Józefowi S. z tytułu efektówwynikających ze stosowania przez Zakłady S.A. rozwiązania technicznegozawartego w projektach wynalazczych.Odsetki te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyżnie są z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń ze stosunku pracy.Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychprzychodami z tego źródła są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężnaświadczeń w naturze bądź ekwiwalenty, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze,wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty zanie wykorzystany urlop..., które otrzymał lub miał podstawione do dyspozycji pracownik.Nie stanowią przychodu ze stosunku pracy należności, które przysługiwały pracownikowi, alez uwagi na jego śmierć nie zostały mu one wypłacone. Wynika to z istoty stosunkuprawnego, jakim jest stosunek pracy, który z chwilą śmierci pracownika z uwagi na osobistycharakter świadczenia pracy powoduje jego ustanie z mocy samego prawa.Wszelkie niewypłacone należności przysługujące pracownikowi stają się, z chwilą jegośmierci prawem majątkowym o czym stanowi art. 631 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21,póz. 94 z późn. zm.).


Za przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i prawpokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw dotopografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również zodpłatnego zbycia tych praw, jak również niewypłacone należności przysługującepracownikowi.Oznacza to, że otrzymane od zakładu pracy odsetki od należności przysługującej zmarłemuojcu z tytułu efektów wynikających ze stosowania przez te zakłady pracowniczego projektuwynalazczego nie stanowią odsetek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu jako przychody zinnych źródeł, wskazane w art. 20 tej ustawy.Ponadto świadczenie główne, od którego zostały naliczone odsetki było oparte naprzepisach ustawy z 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993 r. Nr 26, póz.117zpóźn. zm.).Dochodzenie roszczeń z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z projektu wynalazczegoodbywałoby się w postępowaniu cywilnym, a nie w sądzie pracy.


Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj