Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB2/415-43/05
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415-43/05
Data
2005.08.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na wymianę nawierzchni zjazdu do garażu oraz kraty odprowadzającej wodę położonych przed budynkiem mogą zostać odliczone od podatku w ramach przysługującej ulgi remontowej budynku.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 sierpnia 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie skorzystania z ulgi remontowej przy wykonaniu zjazdu do podpiwniczenia budynku mieszkalnego uznaje stanowisko za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny w sprawie:

Garaż jak również inne pomieszczenia pomocnicze znajdują się w podpiwniczeniu budynku. Zjazd do tych pomieszczeń uległ zniszczeniu w związku z tym zamierza Pan skuć beton zjazdu, wykonać nową nawierzchnię z kostki polbruk oraz wymienić kratę odprowadzającą wodę.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści: czy wydatki poniesione na wymianę nawierzchni zjazdu do garażu oraz kraty odprowadzającej wodę położonych przed budynkiem mogą zostać odliczone od podatku w ramach przysługującej ulgi remontowej budynku ...

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zdaniem Pana prace związane z wymianą nawierzchni zjazdu oraz kraty odprowadzającej wodę można zaliczyć do robót wymienionych w pkt 4 ppkt 6 załącznika nr 1 wykazu robót zaliczonych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego i rozliczyć w ramach przysługującej ulgi remontowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 – 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Na podstawie przepisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku odliczeniu od podatku podlegają wydatki bezpośrednio związane z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego. Szczegółowy wykaz robót objętych ulgą zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy. Punkt 4 ppkt 6 tegoż rozporządzenia wskazuje, iż ulgą objęte są wydatki poniesione na remont lub mordenizację elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggii, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonych.

Z powyższego wynika, że przedmiotowy wydatek musi dotyczyć elementu konstrukcyjnego samego budynku.

Zatem wydatki poniesione na wykonanie zjazdu do garażu oraz wymianę kraty odprowadzającej wodę nie mieszczą się w katalogu wydatków dających prawo do zastosowania ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego ponieważ dotyczą modernizacji i urządzenia terenu przylegającego do budynku oraz infrastruktury towarzyszącej.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 8 sierpnia 2005 roku i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj