Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443/49/05
z 5 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443/49/05
Data
2005.05.05



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
struktura zakupów


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60) wnoszę o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie otrzymywanych dotacji i dopłat o podobnym charakterze, powiązanych z realizacją celów statutowych. Strona zapytuje czy otrzymywane dotacje i dopłaty wymienione w przedmiotowym piśmie takie jak:1.dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na dofinansowanie działalności statutowej, 2.dotacja z Ministerstwa Kultury na dofinansowanie działalności statutowej teatru, 3.dotacja z Ministerstwa Kultury na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego – restauracja obiektu Teatru, 4.refundacja kosztów przygotowania premiery spektaklu „Europa Mikroklimaty”, 5.dotacja z MOPR-u na dofinansowanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych w ramach Teatru, 6.dotacja z MOPR-u na dofinansowanie zakupu środka transportu dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych w ramach Teatru, 7.dotacja z MOPR-u na dofinansowanie zakupu środka do inscenizacji dla osób niepełnosprawnych biorących udział w spektaklu Hamlet, 8.dopłata z PZU SA z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu montażu systemu zabezpieczenia awaryjnego, 9.umowa darowizny od Województwa Chełmskiego stanowią obrót w świetle art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535). Zdaniem podatnika w/w dotacje nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 8 lutego 2005 roku (data wpływu 21.02.2005 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług w kwestii dotacji i dopłat otrzymywanych przez Teatr za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze skierowanego do Tut. Organu pisma wynika, że Teatr, zarejestrowany w Urzędzie jako osoba prawna, otrzymuje dotacje i dopłaty o podobnym charakterze, powiązane z realizacją celów statutowych. Strona zapytuje czy otrzymywane dotacje i dopłaty wymienione w przedmiotowym piśmie takie jak:

  1. dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na dofinansowanie działalności statutowej,
  2. dotacja z Ministerstwa Kultury na dofinansowanie działalności statutowej teatru,
  3. dotacja z Ministerstwa Kultury na dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego – restauracja obiektu Teatru,
  4. refundacja kosztów przygotowania premiery spektaklu „Europa Mikroklimaty”,
  5. dotacja z MOPR-u na dofinansowanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych w ramach Teatru,
  6. dotacja z MOPR-u na dofinansowanie zakupu środka transportu dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych w ramach Teatru,
  7. dotacja z MOPR-u na dofinansowanie zakupu środka do inscenizacji dla osób niepełnosprawnych biorących udział w spektaklu Hamlet,
  8. dopłata z PZU SA z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu montażu systemu zabezpieczenia awaryjnego,
  9. umowa darowizny od Województwa Chełmskiego

stanowią obrót w świetle art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535). Zdaniem podatnika w/w dotacje nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Z godnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535) podstawa opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z powyższego zapisu wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usług, otrzymuje jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Natomiast otrzymywane przez teatr dofinansowanie w formie w/w dotacji i dopłat o podobnym charakterze nie ma bezpośredniego związku z konkretnymi dostawami czy świadczeniem usług. Dotacje te mają na celu dofinansowanie działalności instytucji kultury, nie są uzależnione od ilości i wartości (ceny) świadczonych dostaw (usług) więc nie będą stanowić obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy i nie będą wliczane do postawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyżej przytoczony stan prawny stwierdzić należy, iż stanowisko Strony jest prawidłowe; wymienione w przedmiotowym pismie dotacje i dopłaty o podobnym charakterze nie stanowią obrotu podlegającego opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług. Informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 21.02.2005 roku. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenie postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia). W myśl art. 14c ustawy – Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt. 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj