Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-105/14a/05/KC
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-105/14a/05/KC
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek należny
podatnik
środek transportowy
wydanie zaświadczenia
zaświadczenie o zapłacie podatku
zaświadczenie o zapłacie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy rozliczenia w deklaracji VAT-7 podatku od wewnatrzwspólnotowego nabycia środka transportu.


W dniu 16.06.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki z prośbą o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Stan faktyczny:Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż w miesiącu sierpniu 2004r. Strona dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu. Zgodnie z art. 103 ustawy złożono VAT-23. W wyniku pomyłki wnioskodawca otrzymał zaświadczenie VAT-25 o braku obowiązku uiszczenia podatku z tytułu nabycia pojazdu. Po dopatrzeniu się przez Spółkę błędu ponownie złożono druk VAT-23 i zapłacono w miesiącu marcu 2005r. i czerwcu 2005r. należny podatek VAT. Kwotę zapłaconego podatku wykazano w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2005r. w pozycji 37.

Pytanie Strony:Czy dobrze rozliczono kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2005r? Stanowisko Wnioskodawcy Zdaniem wnioskodawcy rozliczenie podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w miesiącu marcu 2005r. było zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcyZgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:- Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- Eksport towarów,- Import towarów,- Wewnąrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,- Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 -3 lub 8 ustawy, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju, podatnicy ci są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego - art. 103 ust. 4 ustawy. Działając na podstawie delegacji zawartej w art. 99 ust. 14 ustawy Minister Finansów określił rozporządzeniem z dnia 23.04.2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89 poz. 852 ze zm.) wzór deklaracji VAT-7. Powyższe rozporządzenie w załączniku Nr 3 zawiera objaśnienia do deklaracji VAT-7, z których wynika, iż w części „C” formularza wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy, oraz innych korekt wynikających z przepisów prawa, jeżeli mają one wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.Z budowy deklaracji oraz z brzmienia objaśnień wynika, iż kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu może zostać wykazana w poz. 37, o ile spełnione są następujące warunki:- obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja,- podatek został uiszczony przed dniem złożenia deklaracji podatkowej,- został on wykazany w pozycji 31 deklaracji.

Mając na uwadze powyższe podatnik wykazuje wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu w deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. W sytuacji, gdy po wykazaniu w pozycji 31 /w miesiącu sierpniu 2004r./ wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru dokonano wpłaty na rachunek urzędu skarbowego kwoty podatku należnego wraz z odsetkami podatnikowi przysługuje prawo do skorygowania deklaracji VAT-7 za okres, w którym wykazał on nabycie środka transportu, w celu uwzględnienia zmniejszenia podatku należnego o kwotę zapłaconego podatku. Zmniejszenie podatku następuje poprzez wykazanie w pozycji 37 deklaracji VAT-7 kwoty podatku należnego zapłaconego przed dniem złożenia skorygowanej deklaracji. W efekcie kwota podatku należnego - poz. 38 ulega zmniejszeniu o dokonaną wpłatę. Reasumując Strona powinna dokonać korekty deklaracji Vat-7 za okres, w której wykazała kwotę podatku należnego w pozycji 31 tj. za miesiąc sierpień 2004r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj