Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-487/130/JB/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-487/130/JB/05
Data
2005.10.07


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
podwyższenie kapitału zakładowego
udział w zyskach osób prawnych
zryczałtowany podatek dochodowy
źródło finansowania


Pytanie podatnika
czy zgodnie z art.30a ust.1 pkt.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu udziału w zyskach osób prawnych Spółka powinna odprowadzić 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.


Pismem z dnia 30.08.2005r.( data wpływu dnia 05.09.2005r), uzupełnionym w dniu 30.09.2005r, płatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Spółka za poprzedni rok obrotowy osiągnęła zysk netto w wysokości 73.754,35zł. Uchwałą wspólników zysk w kwocie 70.000,00zł przeznaczony został na podwyższenie kapitału zakładowego ( postanowienie Sądu Rejonowego XII Wydział Gospodarczy KRS z dnia 04.08.2005r.). Pozostała kwota zysku w wysokości 3.754,35zł została przeznaczona na kapitał zapasowy. Udziałowcami Spółki są cztery osoby fizyczne.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż :to poszczególni udziałowcy Spółki powinni odprowadzić 19% zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz złożyć deklarację PIT-8A .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000r. Nr.14,poz 176 ze zm.) - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną.

.Jak wskazuje art.24 ust.5 pkt.4 w/w ustawy dochodem ( przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód ( przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego.

W świetle przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów ( przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art.52a, pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 19 % uzyskanego przychodu. W myśl ust.6 tego artykułu zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania. Obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z w/w tytułu spoczywa na płatniku (Spółce) co wynika z treści art.41 ust.4 ustawy.

Jednakże w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego spółki na podstawie przepisu art. 41 ust. 5 ustawy o p.d.o.f spółka jako płatnik obowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w terminie czternastu dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, płatnicy o których mowa w art.41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20-go miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika, przesyłając równocześnie zbiorczą deklaracje na formularzu PIT-8A.

Zatem każde podwyższenie kapitału zakładowego osoby prawnej z jej środków ( w rozpatrywanym przypadku z części zysku przypadającego na czterech udziałowców) rodzi po stronie udziałowca dochód do opodatkowania. Jednakże obowiązek potrącenia podatku od tego dochodu, zgodnie z art.41 ust 5 ustawy o p.d.o.f, spoczywa na osobie prawnej (płatniku), u której następuje takie podwyższenie kapitału zakładowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, to Spółka jako płatnik, a nie udziałowcy Spółki, zobowiązana jest do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i odprowadzenia go na rachunek organu podatkowego oraz złożenia równocześnie deklaracji PIT-8A.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj