Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/69/05
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/69/05
Data
2005.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
marża
odliczenie podatku od towarów i usług
towar używany


Pytanie podatnika
Czy do wyliczenia wskaźnika zgodnie z art. 90 ustawy o VAT należy brać pod uwagę tylko samą marżę netto czy całą wartość sprzedaży łącznie z wartością, która podatkowi nie podlega?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku z dnia 25.07.2005 r. (uzupełnionym w dniu 12.08.2005 r.) o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2005 r. wpłynął wniosek Spółki z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczy;

Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów nowych i świadczeniem usług serwisowych opodatkowanych podstawową stawką 22 % oraz sprzedażą samochodów osobowych kupowanych od osób fizycznych na umowę kupna. Do ich sprzedaży stosuje się art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. opodatkowaniu podlega tylko marża.
i postawiono pytanie:

Czy do wyliczenia wskaźnika zgodnie z art. 90 ustawy o VAT należy brać pod uwagę tylko samą marżę netto czy całą wartość sprzedaży łącznie z wartością, która podatkowi nie podlega (wartość zakupu)?

i zajęto następujące stanowisko:

Zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz 268 z późn. zm), które obowiązywały do dnia 30 kwietnia 2004 r. sprzedaż samochodów używanych dokonywana przez podatników, którzy nie byli ich użytkownikami była zwolniona z podatku VAT w części przewyższającej kwotę podatku obliczoną od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu. Oznaczało to, że sprzedaż w wysokości ceny zakupu korzystała ze zwolnienia z podatku VAT i wykazywana była w deklaracji VAT-7, a w konsekwencji opodatkowana była marża. Od 1 maja 2004r. zgodnie z nową ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i jej art. 120 ust. 4 taka sprzedaż opodatkowana jest na zasadzie marży ale w deklaracji w części deklaracji VAT-7 nie wykazuje się nic poza opodatkowaną marżą.
Art. 6 ustawy o VAT wymienia do jakich czynności nie stosuje się przepisów ustawy.
Art. 90 mówi o wyliczeniu proporcji, w przypadku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot związanych z czynnościami nie dającymi prawa do odliczenia. Punkt 3 wyraźnie precyzuje, że proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje i nie przysługuje takie prawo. Pkt 5 mówi, że do obrotu nie wlicza się sprzedaży środków trwałych, pkt 6 nie wlicza się do obrotu transakcji dotyczących nieruchomości oraz usług pośrednictwa finansowego jeżeli są wykonywane sporadycznie. Pkt 7 wskazuje, że do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, uwzględnia się otrzymane dotacje inne niż określone w art. 29 ust. 1. Jeżeli ustawodawca sprecyzował co należy uwzględniać przy wyliczaniu proporcji, to należy uznać, że jest to katalog zamknięty.

Z tego też względu uważamy, że wartości odkupu samochodu używanego, jeżeli spełnione są warunki art. 120 ust. 10 m.in. jeżeli samochód kupiony jest od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, nie należy uwzględniać przy wyliczeniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy. Wartość odkupu samochodu używanego nie stanowi bowiem czynności nie dającej prawa do odliczenia a jest to czynność nie objęta przepisami ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco;

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3.import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 120 ust. 4 ustawy o VAT określa, że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, w tym także samochodów używanych, spełniających warunki towaru używanego według art. 120 ust. 1 pkt 4, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Zasada opodatkowania w systemie marży ma zastosowanie, zgodnie z art. 120 ust. 10 w/w ustawy pod warunkiem nabycia towarów używanych (samochodów) wyłącznie od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z art. 4, czyli stosujących również system marży przy dostawie towarów.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 w/w ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na podstawie art. 90 ust. 3 w/w ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Określenie proporcji na dany rok podatkowy dokonywane jest na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzednim (art. 90 ust. 4 cyt. ustawy).

Z przytoczonych przepisów wynika, że Podatnik opodatkowujący dokonywanie dostawy towarów przy zastosowaniu szczególnej procedury opodatkowania marży wykonuje czynności opodatkowane i w związku z tym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pozostałych towarów i usług związanych z działalnością.

Zatem w proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT należy uwzględnić wartość marży w wartości netto, traktując ją jako sprzedaż opodatkowaną, w stosunku do której przysługuje odliczenie; w takiej też wartości winna być ona uwzględniona (w liczniku i mianowniku) do wyznaczenia procentowego wskaźnika udziału.

Pouczenie

Informuję się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj