Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-51S.S/II/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-51S.S/II/05
Data
2005.04.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność wytwórcza
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje w stosunku do prowadzonej działalności?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie wysokości ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów uzyskanych z działalności wytwórczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu z taśmy stalowej tzw. wykrojników, które używane są przez producentów w prasach hydraulicznych lub elektrycznych do wykrajania żądanego kształtu np. elementów torebek, rękawiczek, wkładek do butów. Wykrojniki te wytwarzane są z materiałów własnych na zamówienie producentów, w różnych kształtach w zależności od produkowanych przez nich wyrobów.

Zdaniem podatnika, jest to produkcja, wobec czego od uzyskanych przychodów powinien opłacać ryczałt ewidencjonowany w wysokości 5,5%, a nie 8,5%.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b i f oraz pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmian. / ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów:

z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy, z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów / wyrobów / z materiału powierzonego przez zamawiającego.

5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Użyte w powyższych normach prawnych pojęcia zostały zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 4 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy.

Stosownie do treści pkt 1 powołanego wyżej przepisu, działalność usługowa określona została jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług / Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmian. /(...), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z pkt 4 powołanego przepisu działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

  1. pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi,
  2. pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie,
  3. pod pojęciem usług rozumie się:

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;

wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Z zakresu rzeczowego grupowań obejmujących usługi wynika natomiast, iż przedmiotem klasyfikowania wg PKW i U są czynności / będące końcowymi efektami działalności / o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze / jednostki organizacyjne / na rzecz innych podmiotów gospodarczych / jednostek organizacyjnych /.

Ponadto każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zaklasyfikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON.

W przedmiotowej sprawie usługi w zakresie produkcji z taśmy stalowej tzw. wykrojników, których efektem końcowym jest nowy wyrób, dokonywane na zlecenie bezpośredniego odbiorcy, są działalnością wytwórczą sklasyfikowaną według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

w sekcji D – produkty przetwórstwa przemysłowego

w podsekcji DJ – metale i podstawowe wyroby z metali

w dziale 28 – wyroby metalowe gotowe oprócz maszyn i urządzeń; wyroby metalowe gotowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Dysponowanie przez zleceniobiorcę własnym bądź powierzonym do produkcji materiałem, powoduje natomiast konieczność zróżnicowania stosowanych stawek ryczałtu.

Przychody osiągnięte z tytułu wyrobu produktów z materiału stanowiącego własność zleceniobiorcy podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Natomiast przychody uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu produktów z powierzonego przez zleceniodawcę materiału, mimo iż pochodzą z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu, podobnie jak wszelkie usługi świadczone na rzecz innego podmiotu gospodarczego lub ludności.

Biorąc powyższe pod uwagę uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj