Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/162/17/05/JK
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/162/17/05/JK
Data
2005.06.30



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
emeryci
pożyczka mieszkaniowa
umorzenie


Pytanie podatnika
Firma przedstawiła następujący stan faktyczny:
W dniu 11.03.2003 r. była pracownica otrzymała pożyczkę mieszkaniową. W momencie otrzymania pożyczki osoba ta była już na emeryturze. Pożyczka ta następnie została umorzona.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym zakład zwrócił się z zapytaniem czy powinien wystawić informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałow pieniężnych (PIT-C) czy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i złożyć deklarację PIT-8A?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku firmy... skierowanego do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (data wpływu do III MUS w Radomiu : 22.04.2005 r.) i uzupełnionego pismami z dnia 14.04.2005 r. i 23.06.2005 r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku od dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14,poz.176 z póź. zm.) w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu umorzenia emerytowi pożyczki mieszkaniowej.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie Firma przedstawiła następujący stan faktyczny:
W dniu 11.03.2003 roku była pracownica otrzymała pożyczkę mieszkaniową. W momencie otrzymania pożyczki osoba ta była już na emeryturze.
W sierpniu 2004 roku osoba ta zwróciła się do dyrekcji Zakładu o umorzenie pożyczki. We wrześniu 2004 roku w porozumieniu ze związkami zawodowymi, pożyczka ta została umorzona. W dniu 21.09.2004 roku była pracownica otrzymała od zakładu pracy informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) gdyż zakład pracy wartość umorzonej pożyczki potraktował jako przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W związku z wyżej przedstawionym stanem faktycznym Ośrodek postawił następujące pytanie:
- Czy w opisanej sytuacji powinna być wystawiona informacja PIT-8C czy złożona deklaracja o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A ?
Zdaniem Ośrodka wystawiając informację PIT-8C postąpiono nieprawidłowo.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 200 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest m. in. stosunek pracy. Za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych.
W odniesieniu do pożyczki mieszkaniowej otrzymanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy stwierdzić, iż jest ona świadczeniem zwrotnym i jako taka nie stanowi przychodu pracownika. Niemniej jednak, w sytuacji gdy spłata tej pożyczki nie zostanie dokonana, a zakład pracy tę pożyczkę umorzy to umorzona kwota staje się przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .
Natomiast przepisy art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią , że od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychodów z tytułu świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów z tytułu łączącego ich uprzednio z zakładem pracy stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust.1 pkt.26 i 38, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 % należności.

Biorąc pod uwagę w/w przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Zakład pracy ma obowiązek od kwoty umorzonej emerytowi pożyczki potrącić zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych i złożyć do właściwego urzędu skarbowego deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT-8A) .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj