Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-93/05/152904
z 3 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-93/05/152904
Data
2005.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
mieszkania
ulga remontowa
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
zamiana
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
- Czy kwota wycofanego wkładu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? - Czy ulgi podatkowe z tytułu remontu, spłata kredytu mieszkaniowego oraz wpłaty na fundusz remontowy odliczone w zeznaniach za lata 1997-2004 podlegają zwrotowi w związku z wycofaniem wkładu mieszkaniowego?


W czerwcu 2005 r. podatnik wraz z żoną dokonał zamiany mieszkania M-3 na M-4, w związku z tym Spółdzielnia Mieszkaniowa przelała ich wkład z mieszkania M-3 na poczet wkładu mieszkania M-4. Różnicę wkładów małżonkowie dopłacili gotówką. Cała operacja odbyła się bezgotówkowo, a zamiana dokonana była w obrębie jednej spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia mieszkaniowa wystawiła PIT-14 za 2005 r. na kwotę wycofanego wkładu. Kwoty tej podatnik nie otrzymał, ponieważ została ona przelana na poczet wkładu nowego mieszkania w obrębie jednej spółdzielni.

Podatnik uważa, iż skoro żadnej kwoty ze półdzielni nie otrzymał to nie powinien dokonać zwrotu do Urzędu Skarbowego, kwot wcześniej odliczonych z tytułu wkładu mieszkaniowego, ulgi remontowej, wpłat na fundusz remontowy i spłaty kredytu.

Ad 1) Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. b) - f) i pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe.
Jednym z tytułów uprawniających do ulgi mieszkaniowej, wymienionym w art. 27a ust. 1 pkt c) ustawy były wydatki na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Natomiast zgodnie z regulacją zawartą w art. 27a ust. 13 pkt 1 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Stosownie zaś do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509ze zm.) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, iż sformułowanie "podatnik wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład" powinno być rozumiane w ten sposób, że odnosi się ono do sytuacji, w której podatnik odbierając ze spółdzielni mieszkaniowej wkład rezygnuje z celu, jakiemu służyło zawarcie z tą spółdzielnią umowy i wniesienie wkładu - a więc z celu mieszkaniowego w rozumieniu art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Analiza sytuacji opisanych w art. 27a ust. 13 pkt 1-5 ustawy prowadzi bowiem do wniosku, że ustawodawca uzależnił utratę prawa do wykorzystanej ulgi od rezygnacji z zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Fakt zamiany mieszkania z mniejszego M-3 na większe M-4 w ramach tej samej spółdzielni mieszkaniowej i dokonania przez podatników dopłaty z tego tytułu nie stanowi zatem "wycofania wkładu" w rozumieniu art. 27a ust. 1 ww. ustawy. Podatnicy nie zrezygnowali bowiem z celu dla jakiego ustanowiona została ulga podatkowa, tj. zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Należy również zauważyć, iż podatnicy nigdy nie otrzymali wpłaconej do spółdzielni kwoty wkładu z mieszkania M-3, gdyż kwota ta została przekazana drogą przelewu bezpośrednio na poczet wkładu mieszkania M-4. Różnicę w wysokości wkładów podatnicy dopłacili gotówką.
Skoro zatem przeniesienie wkładu budowlanego w związku ze zmianą mieszkania z M-3 na M-4 w ramach tej samej spółdzielni mieszkaniowej nie oznaczało zmiany celu dokonywanych wydatków na inne niż mieszkaniowe, należy uznać, że podatnik nie ma obowiązku doliczenia do podatku kwot poprzednio odliczonych z tytułu wniesienia wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.
Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Ad 2) Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo- kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych -do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na mocy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.
Wśród okoliczności wymienionych przez ustawodawcę w art. 27a ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które powodują zwrot ulgi - nie wymieniono ulgi z tytułu remontu, spłaty kredytu mieszkaniowego ani wpłat na fundusz remontowy.

Zatem nie ma żadnych podstaw prawnych powodujących konieczność dokonania zwrotu przez podatników uprzednio odliczonych wydatków na ww. cele.
Biorąc powyższe pod uwagę należy zauważyć, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj