Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2-443/50/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2-443/50/05
Data
2005.08.17



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
fakturowanie
Policja
sądy


Pytanie podatnika
Pytanie odnośnie wystawiania faktur VAT z kwotą zwolnioną od podatku czy z kwotą należnego podatku w przypadku świadczenia usług na rzecz Policji, Sądu i Prokuratury.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 05.2005 r. (uzupełnione pismem z dn. 06.2005 r.) dotyczące zapytania odnośnie wystawiania faktur VAT z kwotą zwolnioną od podatku czy z kwotą należnego podatku w przypadku świadczenia usług na rzecz Policji, Sądu i Prokuratury - informuję, że nie podzielam Pani stanowiska w sprawie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 05.2005 r., uzupełnionego pismem z dn. 06.2005 r. stanu faktycznego wynika, że pomimo zarejestrowanej działalności gospodarczej nie wykonywała jej Pani, a świadczone prace prowadzone były w ramach działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym wątpliwości Pani budzi czy w wystawianych fakturach VAT dla Policji, Sądu i Prokuratury należało naliczać podatek VAT od świadczonych usług.

Udzielając odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, informuję że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegała sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) w § 67 wymieniały katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług i wśród nich znajdowały się usługi rzeczoznawstwa wykonywane na rzecz sądów i prokuratorów (§ 67 ust. 1 pkt 17). W/w przepisy dotyczyły podatników prowadzących działalność gospodarczą i zarejestrowanych dla potrzeb podatku VAT.

Skoro świadczyła Pani czynności w ramach działalności wykonywanej osobiście, które nie stanowią działalności gospodarczej, przychody z tego tytułu korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W związku z tym brak było podstaw prawnych do wystawiania faktur VAT bądź rachunków od świadczonych usług. Informacja podana jest wg stanu prawnego obowiązującego do 30.04.2004 r. Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 w/w ustawy).

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj