Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/78/2005
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/78/2005
Data
2005.07.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z prośbą o wyrażenie opinii na niżej wymieniony temat. Zakupiła od szwajcarskiej firmy towar. Faktura na tę transakcję została wystawiona przez szwajcarską firmę w dniu 04.03.2005r. Firma spedycyjna dokonała zgłoszenia tego towaru do odprawy celnej w dniu 07.03.2005r. w Austrii. W zgłoszeniu celnym została zastosowana procedura celna 4200 (dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z podatku, w przypadku transportu do innego państwa wewnątrzwspólnotowego - import z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową). Do odprawy celnej została zastosowana preferencyjna stawka cła 0%. W związku z tym nie powstało żadne zobowiązanie celne. Towar przyjechał do Polski w dniu 14.03.2005r. Firma dokonująca zgłoszenia celnego w Austrii podała do zgłoszenia numer polski NIP UE Spółki. Jako zgłaszający wystąpiła wystąpiła firma austriacka i podała swój numer NIP UE. Firma z Austrii poinformowała Spółkę, że zgodnie z obowiązującym w Austrii prawem, to ona wykaże w Austrii dostawę wewnątrzwpólnotową do Polski. W świetle powyższych informacji, Spółka stwierdza, że jest to dla niej nabycie wewnątrzwspólnotowe od firmy z Austrii. Spółka nie rejestrowała się w Austrii dla potrzeb tej transakcji ponieważ transakcja ta w Austrii zostanie rozliczona przez firmę austriacką.


W sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanowiono uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za nieprawidłowe.W skierowanym do tut. Organu piśmie Strona zwraca się z zapytaniem, czy transakcja przedstawiona w piśmie jest prawidłowo wykazana przez Spółkę jako nabycie wewnątrzwspólnotowe w świetle przepisów podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła od firmy szwajcarskiej towar. Faktura została wystawiona przez tą firmę dnia 04.03.2005r. Firma spedycyjna dokonała zgłoszenia tego towaru do odprawy celnej dnia 07.03.2005r. w Austrii. W zgłoszeniu celnym została zastosowana procedura celna 4200 (dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu od podatku, w przypadku transportu do innego państwa wewnątrzwspólnotowego - import z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową). Do odprawy celnej została zastosowana preferencyjna stawka cła 0% (nie powstało zobowiązanie celne). Towar przyjechał do Polski dnia 14.03.2005r Firma spedycyjna dokonująca zgłoszenia celnego w Austrii podała do tego zgłoszenia jako odbiorcę: Spółkę X z numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL oraz jako zgłaszającego: firmę spedycyjną z numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem AT. Jednocześnie firma spedycyjna poinformowała Spółkę, że wykaże ona powyższą transakcję jako dostawę wewnątrzwpólnotową do Polski.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z p. zm.), ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie towarów - rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. W przypadku więc, gdy przywóz towaru z państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty, nie dochodzi do importu towarów w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie zaś z art. 9 ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
  1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
  3. z zastrzeżeniem art. 10;
  1. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Mając powyższe na uwadze - nabycie towarów od kontrahenta szwajcarskiego, nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej w Austrii, gdy towar jest dopuszczony do obrotu na terytorium Wspólnoty, tj. na terytorium Austrii, a następnie jest transportowany z Austrii do Polski - nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie są spełnione warunki określone w art. 9 ust. 2 cyt. ustawy. Transakcja ta również nie będzie stanowiła importu towarów, gdyż przywóz towarów na teren naszego kraju nie nastąpił z państwa trzeciego, tj. przywóz nie nastąpił z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.

Należy zaznaczyć, że towar zakupiony przez Spółkę powinien być objęty procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium Austrii w celu uiszczenia należności celnych.

W związku z tym, stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj