Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1310/2005/ADB
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1310/2005/ADB
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
działalność opodatkowana
działalność zwolniona od opodatkowania
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
podatek naliczony
środek trwały


Pytanie podatnika
Dotyczy dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu środka trwałego w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności zwolnionej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), art. 86 ust. 1, art. 90 ust 1, art. 91 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.06.2005r, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące dokonania korekty podatku naliczonego od zakupu maszyny do kładzenia śniegu - za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 01.06.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Podatnik do maja 2005r prowadził działalność opodatkowaną stawką 22% oraz zwolnioną. Od 1 czerwca 2005r, w związku ze zmianą ustawy o VAT, wszystkie usługi są opodatkowane stawką 22%. W styczniu 2005r podatnik zakupił maszynę do kładzenia pianowego śniegu i rozliczył VAT naliczony strukturą sprzedaży z roku 2004 – w deklaracji za I kwartał 2005r. Zgodnie z przepisami podatek naliczony od zakupu tej maszyny powinien podlegać korekcie przez 5 lat.
Maszyna została do tej pory użyta jedynie do prób i będzie służyć wyłącznie do działalności opodatkowanej.
Zapytanie
Czy w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności zwolnionej podatnik powinien jednorazowo w II kwartale 2005r skorygować naliczenie VAT i wykazać podatek naliczony jako do odliczenia?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika – należy skorygować podatek w II kwartale 2005r i wykazać podatek naliczony od zakupu maszyny do odliczenia.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przepisem art. 90 ust 1 cyt. ustawy uregulowany został tryb odliczenia podatku naliczonego w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W świetle tego przepisu podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w powołanym wyżej art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego – zgodnie z art. 90 ust.2 tej ustawy.
Zgodnie natomiast z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Mając na uwadze powyższe przepisy, w opisanym przez Pana stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uprzejmie informuje, że:
W związku z tym, że zakupiona maszyna będzie służyła faktycznie sprzedaży opodatkowanej, gdyż jak Pan stwierdził w swoim piśmie – do dnia 1 czerwca 2005r maszyna była użyta wyłącznie do prób, zaś po tym dniu Pana działalność w całości podlega opodatkowaniu – należy uznać, iż jej zakup będzie służył wyłącznie do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.W takiej sytuacji odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowej maszyny przysługuje na ogólnych zasadach.
Ponieważ podatnik w deklaracji za I kwartał 2005r rozliczył podatek naliczony od zakupu ww. maszyny proporcjonalnie do struktury sprzedaży z roku 2004r, zaś jak zauważono powyżej przysługiwało mu prawo do odliczenia całości podatku od przedmiotowego zakupu – zdaniem organu podatkowego – podatnik powinien dokonać korekty deklaracji za I kwartał. Korekta ta powinna dotyczyć powiększenia podatku naliczonego – do pełnej wysokości podatku wynikającego z faktury zakupu maszyny do śniegu. Korekty tej należy dokonać z uwagi na to, iż zakup ten służy wyłącznie sprzedaży opodatkowanej i już w I kwartale 2005r podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku od przedmiotowego zakupu.
Odliczenie częściowe oraz wszelkie korekty podatku dokonywane na podstawie przepisów zawartych w rozdziale 2 ustawy o VAT (art.90 – 91) dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione – co w przedmiotowej sprawie, w związku ze zmianą wysokości opodatkowania prowadzonej przez podatnika działalności – nie występuje.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj