Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-137/PD/05/AZ
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-137/PD/05/AZ
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
wynagrodzenie za pracę
zatrudnianie niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Zaliczenie w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanych z PFRON.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 0 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawcy oceniając jego stanowisko odnośnie zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanych z PFRON; przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2005 r. o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Na podstawie art. 26a pkt 2 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776), część poniesionych przez pracodawcę wydatków na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne (składka na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie wypadkowe) pracowników niepełnosprawnych, zwraca w formie dofinansowania PFRON.

Przedmiot interpretacji: Sp. z o.o. nie będąca zakładem pracy chronionej we wspomnianym piśmie z dnia 19.08.2005 r. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanych z PFRON.

Stanowisko Wnioskodawcy: Sp. z o. o. uważa, iż wydatki poniesione przez pracodawcę, nie będącego zakładem pracy chronionej na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne pracowników niepełnosprawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanych z PFRON są kosztami uzyskania przychodu, gdyż otrzymana dotacja z PFRON nie jest dla Spółki dochodem wolnym od podatku; nie będzie miał tu zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 58.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca przepisem art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1957) uchylił przepis art. 7 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) dotyczący zwolnienia z podatku dotacji, subwencji i dopłat otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakład pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jednakże zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. ze zm., zwolnienia o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003 r. Wobec powyższego do dnia 31.12.2006 r. stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje, dopłaty otrzymane z PFRON przez Zakład Pracy Chronionej, na podstawie przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Z treści przytoczonego art. 7 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wynika, iż środki finansowe (dotacje, subwencje, dopłaty) otrzymane przez podatnika posiadającego status Zakładu Pracy Chronionej, będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego.

Powyższy przepis nie odnosi się do przedstawionego stanu faktycznego, bowiem pomimo, zatrudnienia osób niepełnosprawnych Sp z. o.o. nie jest zakładem pracy chronionej. Oznacza to, że kwota otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne (składka na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie wypadkowe) osób niepełnosprawnych, czyli forma bezzwrotnej pomocy przyznana podatnikowi na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.776 ze zm.) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy z PFRON dla osób prawnych nie posiadających statusu Zakładu Pracy Chronionej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tym samym część poniesionych przez pracodawcę wydatków na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne (składka na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie wypadkowe) pracowników niepełnosprawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z dotacji otrzymanych z PFRON podlega zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj