Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443/VAT/125/94/2005/ZG
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/VAT/125/94/2005/ZG
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podróżni
zwrot podatku


Pytanie podatnika
W jakiej rubryce deklaracji VAT-7 należy wykazać obrót opodatkowany stawką 0% po zwrocie podatku podróżnemu?


W dniu 20.05.2005 r. wpłynęło do tut. organu zapytanie dot. interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W powyższym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny: prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej części do silników mechanicznych. Pismem z dnia 12.05.2005 r. poinformowała Pani tut. organ, że będzie dokonywała zwrotu podatku podróżnym na podstawie przepisów rozdziału 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W miesiącu maju br. dokonano pierwszej sprzedaży podróżnemu, któremu wydano wypełniony imienny dokument "zwrot VAT dla podróżnych", o którym mowa w art. 128 ust. 2 ustawy wraz z paragaonem fiskalnym potwierdzającym dokonanie sprzedaży. Z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza Unię Europejską i dokonanie zwrotu podatku podróżnemu nabywa Pani prawo do zastosowania stawki podatku 0% w odniesieniu do sprzedanego towaru. Zdaniem Pani, powyższa dostawa nosi wszelkie znamiona eksportu i jako taka powinna zostać zakwalifikowana w deklaracji podatkowej VAT w rubryce 29. W wyniku analizy przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o przepisy dotyczące systemu zwrotu podatku podróżnym należy uznać, że stanowisko Pani jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) osoby fizyczne niemajace stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorim Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 127 i 128. W myśl art. 128 ust. 1 w/w ustawy zwrot podatku może być dokonany, jezeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorim Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust. 1 (art. 128 ust. 2). Urząd celny potwierdza wywóz towaru na dokumencie, o którym mowa w ust. 2, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu zgodności danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość (art. 128 ust. 3). Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 129 ust. 1 w/w ustawy do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz
  2. przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiac otrzymał dokument określonyw art. 128 ust. 2 zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Wzór stempla, o którym mowa w art. 128 ust. 2, tj. potwierdzajacego wywóz towaru z terytorium Wspólnoty na dokumencie będacym podstawą do zwrotu podróżnym podatku od towarów i usług, zgodnie z delegacją zawartą w art. 130 ust. 1, Minister Finansów określił w załączniku Nr 3 do rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzajacego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (Dz. U. Nr 88, poz. 838). Stosownie do przepisów art. 2 pkt.8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Ponadto w art.19 ust. 6 postanowiono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Natomiast szczegółowe uregulowania w zakresie stosowania w eksporcie stawki podatku 0% zawarte są w art. 41 ust. 4 - 9, 11 ustawy o podatku VAT. Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) stanowiącymi załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852) w części "C" wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikajacych z art. 29 ust. 4 ustawy, oraz innych korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W świetle powyższego w sytuacji gdy od przedmiotowej dostawy towarów zostanie dokonany zwrot podatku VAT podróżnemu, podatnik na podstawie art. 129 ustawy ma prawo zastosować do tej dostawy stawkę podatku 0% i wykazać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7 w pozycji dostawa towarów oraz świdczenie usług na terytorium kraju, opodatkowana stawką 0% (poz. 21 deklaracji).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj