Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-125-97/05
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-125-97/05
Data
2005.08.01



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
stawki podatku
uszlachetnianie czynne
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować otrzymaną przedpłatę z tytułu usługi polegającej na uszlachetnianiu


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 12 maja 2005r. wniosku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego przez Podatnika.

postanawia

- uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2005r. do tut. Organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 11 maja 2005r. W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje usługi polegające na uszlachetnianiu, naprawie wagonów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Powyższe usługi wykonywane są bezpośrednio na zlecenie kontrahenta z kraju trzeciego. Zgodnie z zwartym kontraktem kontrahent ten zobowiązany jest do uiszczenia przedpłaty na poczet wykonywanej usługi naprawy wagonów. Otrzymanie od kontrahenta przedmiotowej przedpłaty rodzi po stronie Spółki obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania w tej części, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Pytanie Spółki brzmi: jaką stawką należy opodatkować otrzymaną przedpłatę z tytułu usługi polegającej na uszlachetnianiu...

Zdaniem Spółki, otrzymanie przedpłaty z tytułu uszlachetniania rodzi obowiązek podatkowy z zastosowaniem stawki 0%, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Spółkę własnego stanowiska w sprawie tut. Organ stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. stawkę podatku VAT w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Natomiast, zgodnie z art. 83 ust. 7 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24, rozumie się usługi :

  1. świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych;
  2. polegające na pośredniczeniu między podmiotem mającym siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędącym podatnikiem, w rozumieniu art. 15, a podatnikiem, o którym mowa w pkt 1, gdy pośrednik otrzymuje prowizję lub inne wynagrodzenie od którejkolwiek ze stron zawartego kontraktu dotyczącego usług określonych w pkt 1, pod warunkiem posiadania kopii dokumentów potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  3. świadczone przez innych podatników na zlecenie podatnika, o którym mowa w pkt 1, polegające wyłącznie na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych w tym celu przez podatnika określonego w pkt 1, pod warunkiem:
    a) uzyskania oświadczenia od zleceniodawcy, że towar, który powstał w wyniku wykonania tej usługi, zostanie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
    b) posiadania szczegółowego rozliczenia tych usług zgodnie z treścią dokumentów celnych, których kopie powinny być w posiadaniu tych podatników, potwierdzających powrotny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty;
  4. polegające na naprawie, uszlachetnieniu, przerobie lub przetworzeniu towarów sprowadzonych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego w rozumieniu przepisów celnych, świadczone przez podatników na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego niebędących podatnikami, w rozumieniu art. 15, w ramach kontraktów wielostronnych, jeżeli:
    a) naprawiony, uszlachetniony, przerobiony lub przetworzony przez tych podatników towar został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju przez podatnika będącego również stroną tego kontraktu,
    b) podatnik posiada szczegółowe rozliczenie wykonanych usług zgodnie z dokumentami celnymi potwierdzającymi wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty oraz kopie tych dokumentów celnych.

Stosownie do art. 19 ust. 11 cytowanej ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż wykonuje ona właśnie w/w usługi uszlachetniania, dla których powołane wyżej przepisy przewidują stawkę podatku 0%. Zatem skoro stawka podatku VAT, przewidziana dla przedmiotowych usług, wynosi 0%, to zaliczkę otrzymana przez Spółkę na poczet wykonywanej przez nią usługi uszlachetniania należy opodatkować stawką właściwą dla czynności, której zaliczka ta dotyczy. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie zaliczka ta powinna być opodatkowana stawką podatku VAT 0%.

Przyjmując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj