Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-111-1/05
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-111-1/05
Data
2005.09.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nieruchomości
oddział
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek zawarty w cenie towarów i usług nabytych na potrzeby oddziału zlokalizowanego na terytorium UE w związku z wykonywaniem usług na nieruchomościach?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w kwestii prawa do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług nabytych na potrzeby oddziału Spółki zlokalizowanego na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty i świadczącego tam usługi na nieruchomościach. -stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIEPismem z dnia 13 czerwca 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:Spółka świadczy usługi w zakresie robót budowlanych zarówno przez jednostkę macierzystą na terytorium kraju jak i poprzez wyodrębniony organizacyjnie oddział przedsiębiorstwa zlokalizowany na terytorium Niemiec. Całość usług realizowanych przez oddział w Niemczech dotyczy robót budowlanych świadczonych na nieruchomościach zlokalizowanych również na terenie Niemiec. Przedmiotowy oddział prowadzi odrębne księgi rachunkowe i sporządza samodzielnie sprawozdanie finansowe . Podatek od wartości dodanej z przedmiotowych usług budowlanych rozliczany jest przez oddział na terenie Niemiec zgodnie z zapisem art. 27 ust. 2 pkt.1 ustawy o VAT . Ponadto Spółka dokonuje zakupu towarów i usług służących zarówno wykonywaniu czynności opodatkowanych na terytorium kraju , jak i nie podlegających opodatkowaniu w polskim systemie podatkowym.Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii prawa do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług nabytych na potrzeby oddziału Spółki zlokalizowanego na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty i świadczącego tam usługi na nieruchomościach.Spółka stoi na stanowisku , iż w przypadku gdy Spółka świadczy poza granicami kraju usługi o charakterze budowlano- montażowym na majątku nieruchomym , to mimo faktu , iż wartość zakupionych na potrzeby oddziału towarów i usług nie może – stosownie do zapisu art. 7 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – stanowić kosztów uzyskania przychodów , to na mocy zapisu art. 86 ust. 8 pkt. 1 oraz w związku z treścią art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Spółka może dokonać obniżenia podatku VAT należnego o wartość podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług związanych ze świadczeniem usług budowlanych , które w przypadku ich wykonania na terytorium kraju podlegałyby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Dokonując oceny przedstawionego przez Spółkę w piśmie stanu faktycznego należy stwierdzić , iż Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów uprzednio zakupionych w celu realizacji usług przez wyodrębniony organizacyjnie oddział przedsiębiorstwa zlokalizowany na terytorium Niemiec, który rozlicza się bezpośrednio z budżetem niemieckim . W tym przypadku zastosowanie znajduje art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) , zgodnie z którym za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczanie przez podatnika , o którym mowa w art.15 , lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju , które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone , wydobyte , nabyte , w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów , albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego . Zatem obowiązują inne zasady rozliczenia dokonanych transakcji niż wskazane przez podatnika. Przy czym w omawianej sytuacji nie istotny jest fakt , iż są to usługi wykonywane na nieruchomościach zlokalizowanych w Niemczech , gdyż przedmiotowe usługi w całości wykonywane są przez niezależny podmiot gospodarczy zarejestrowany również zagranicą w ramach form organizacyjnych określonych odrębnymi przepisami – oddział , który dokonuje rozliczeń podatkowych od świadczonych usług w kraju położenia nieruchomości.

Zgodnie z art. 42 ww. ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%. Aby podatnik mógł skorzystać ze stawki 0% muszą być spełnione warunki określone tym przepisem. Natomiast w art. 42 ust. 3 ww. ustawy o VAT ustawodawca określił, jakie dokumenty mogą potwierdzić fakt wywozu towaru z terytorium kraju i dostarczenia go do odbiorcy unijnego. Jeżeli jednak warunek udokumentowania dostawy, jako dostawy wewnątrzwspólnotowej nie zostanie spełniony do dnia złożenia deklaracji za miesiąc, w którym wystąpił obowiązek podatkowy, podatnik będzie zobowiązany do wykazania tej dostawy jako dostawy krajowej. Zgromadzenie stosownej dokumentacji w okresie późniejszym, na mocy art. 42 ust. 13 uprawnia podatnika do dokonania korekty deklaracji i informacji podsumowującej za okres w którym ta sprzedaż krajowa została uprzednio wykazana. Natomiast zgodnie z art. 86 ust.1 cyt. ustawy o VAT podatnikowi wykonującemu m.in. dostawy wewnątrzwspólnotowe przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych .Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Spółki w sprawie obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług nabytych na potrzeby oddziału Spółki zlokalizowanego na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty i świadczącego tam usługi na nieruchomościach jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj