Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-91/26/05 PBB1/423-956/05
z 14 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-91/26/05 PBB1/423-956/05
Data
2005.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
rozliczanie straty
spółka osobowa


Pytanie podatnika
Czy handlowa spółka osobowa może rozliczać stratę powstałą przed jej zawiązaniem u jednego ze wspólników.



POSTANOWIENIE
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w roku podatkowym 2004 poniosła stratę. W roku podatkowym 2005 w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą. Zamiarem osoby fizycznej jest rozpoczęcie prowadzenia działalności wspólnie z innymi osobami w postaci handlowej spółki osobowej oraz likwidacja prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej. Na pokrycie udziału spółki osobowej, osoba fizyczna zamierza jako swój wkład wnieść w całości prowadzone dotychczas indywidualne przedsiębiorstwo.

Stanowisko podatnika: Zdaniem wnioskodawcy osobowa spółka handlowa będzie miała prawo do obniżenia dochodu uzyskiwanego w latach 2005 - 2009, o wysokość straty poniesionej przy prowadzeniu indywidualnej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2004 przez wspólnika.

Ocena prawna stanowiska pytajacego z przytoczeniem przepisów prawa: Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Spółki te nie posiadają osobowości prawnej z uwagi na to, że żaden przepis szczególny im jej nie nadaje. W związku z tym, że treść przepisu art. 33 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny ( Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 193) jest jednoznaczna, tj. "osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną", i brak jest odpowiedniego przepisu nadającego osobowość prawną w/w spółkom, nie ma podstaw do uznania ich za osoby prawne.Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie są spółki osobowe, lecz ich wspólnicy.Co do zasady, osoby fizyczne podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, niezależnie od istniejących pomiędzy nimi powiązań o charakterze ekonomicznym. Odzwierciedleniem tej zasady pozostaje m.in. brak podmiotowości podatkowej spółek nieposiadających osobowości prawnej. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Zatem, skoro osobowa spółka handlowa nie jest podatnikiem w świetle powyższych przepisów nie można uznać, że spółka może obniżać dochód o stratę poniesioną przez jednego ze wspólników zanim spółka powstała.W świetle art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że przychody i koszty uzyskania przychodów z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Jeżeli koszty przewyższają przychody, powstaje, stosownie do art. 9 ust. 2 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - strata. Wobec powyższego stratę poniesioną w latach poprzednich może rozliczać tylko ten ze wspólników, który ją poniósł prowadząc działalność indywidualnie.A zatem, w świetle przytoczonych przepisów należało uznać, iż stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj