Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-119-1/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-119-1/05
Data
2005.08.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
prawo do odliczenia
stawki podatku
towar używany


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu użytkowego będącego środkiem trwałym , od którego uzyskano zwrot podatku podlega opodatkowaniu po upływie 6 lat?


Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia stawki podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego będącego środkiem trwałym , od którego zakupu Spółka uzyskała zwrot podatku naliczonego. -stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe .


UZASADNIENIE Pismem z dnia 29 czerwca 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:Spółka nabyła w 1999r. lokal użytkowy, który zaewidencjonowała w środkach trwałych korzystając z prawa do odliczenia i zwrotu podatku od towarów i usług zawartego w cenie zakupionego towaru – lokalu użytkowego. W bieżącym roku Spółka nosi się z zamiarem sprzedaży przedmiotowego lokalu .Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowej transakcji sprzedaży lokalu w związku z faktem upływu 6 lat od daty zakupu przedmiotowej nieruchomości.Spółka stoi na stanowisku , iż mimo upływu 5 lat przedmiotowa transakcja sprzedaży lokalu użytkowego wobec faktu dokonanego odliczenia podatku naliczonego winna być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art.43 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy rozumie się:
a)budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
b)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

W świetle ww. uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. , dostawa przedmiotowego lokalu użytkowego, mimo spełnienia przesłanek niezbędnych do uznania go za towar używany przy jednoczesnym braku przesłanek do zwolnienia od podatku z art. 43 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT, będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% . Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Spółki w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży lokalu użytkowego jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj