Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku
DP.III.443/42/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.III.443/42/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Kraśniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
usługi o charakterze ciągłym


Pytanie podatnika
Stan faktyczny: Podatnik z dniem 1 lutego 2005r. zawarł umowę na świadczenie usług o charakterze ciągłym, polegających na wywozie nieczystości stałych. Zgodnie z § 9 przedmiotowej umowy należność za wykonaną usługę będzie płatna przez Zamawiającego w okresach kwartalnych, na podstawie wystawionej przez Wykonawcę faktury VAT, w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Stanowisko Pytającego: Na koniec kwartału wystawiono fakturę dokumentującą sprzedaż ww. usług. W rubryce data sprzedaży wpisano II, III 2005. Jako datę sprzedaży powinno się powołać II, III 2005r. lub 01.02.2005 - 31.03.2005r., w przypadku pełnego kwartału: pierwszy kwartał 2005r., natomiast zapis 31.03.2005r. oraz marzec 2005r. jest nieprawidłowy.


W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), Faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dn. 25 maja 2005r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (D. U. z dn. 31 maja 2005r., nr 95, poz. 798), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej (...) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT", podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

Podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym. Możliwość taką ograniczono zatem jedynie do przypadków sprzedaży o charakterze ciągłym, nie definiując jednak tego pojęcia. Przyjmuje się, że pojęcie sprzedaży towarów użyte w tym przepisie rozumieć należy w ujęciu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Obejmuje ono zatem m.in. odpłatne świadczenie usług. Natomiast jeżeli chodzi o pojęcie "ciągłości" sprzedaży, pojęcie to należy rozumieć zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc go do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym. Zobowiązanie to wytwarza stosunek prawny którego charakter jest trwały i mogą z niego wypływać obowiązki bądź ciągłe, bądź okresowe (por. W. Czachórski, Zobowiązania - zarys wykładu, PWN 1978, s. 54). Tym samym sprzedaż towarów o charakterze ciągłym w ujęciu § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, obejmuje - wynikające ze zobowiązania o charakterze ciągłym - świadczenie polegające na stałym i powtarzalnym (trwałym) zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia.

W tym kontekście należy uznać, iż usługa przedstawiona we wniosku spełnia warunek opisany in fine § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.

Mając na uwadze to, iż należności za wykonaną usługę są płatne przez Zamawiającego w okresach kwartalnych oraz to, że kwartał to czwarta część roku, trzy miesiące, (por. Słownik Języka Polskiego pod redakcją Mieczysława Szymczaka PWN, 1978r. s. 1097), należy uznać za poprawny zapis na fakturze odnoszący się do kwartału dokonania sprzedaży, a w przypadku kwartału niepełnego zapis polegający na podaniu poszczególnych miesięcy których faktura dotyczy.

Zwracając jednak uwagę na redakcję przepisu § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, cyt. "(...), podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym", należy uznać, iż w przedstawionym we wniosku przypadku dopuszczalnym jest również zapis 31.03.2005r czy marzec 2005r., zaś odwołanie się do miesiąca czy kwartału jest uprawnieniem podatnika (faktura jako dowód na płaszczyźnie prawa cywilnego).

Podsumowując, wszystkie przytoczone we wniosku zapisy dotyczące daty dokonania sprzedaży, spełniają wymogi § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dn. 25 maja 2005r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (D. U. nr 95, poz. 798), tym samym są dopuszczalne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj