Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/130/05/MJS
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/130/05/MJS
Data
2005.08.22



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
dokumenty celne
eksport (wywóz)
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Sposobu skorygowania rozliczenia eksportu towarów uprzednio wykazanego jako krajowa dostawa towarów.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu skorygowania rozliczenia eksportu towarów uprzednio wykazanego jako krajowa dostawa towarów - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku wynika, iż Spółka w miesiącu styczniu 2005 r. dokonała eksportu towarów. W związku z faktem nieotrzymania oryginału karty SAD 3, Spółka najpierw nie uwzględniła dokonanej sprzedaży eksportowej w rozliczeniu za styczeń 2005 r., a następnie wykonaną dostawę opodatkowała stawką 22 % w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2005 r. W kwietniu 2005r. do siedziby Spółki wpłynął oryginał karty SAD 3 z pieczęcią "CŁO" z 05.03.2005r. Spółka dokonała więc korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2005 r. - korygując in minus obrót opodatkowany według stawki 22 % i in plus obrót opodatkowany według stawki 0 % dla eksportu.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Podatnik pyta, czy w stanie faktycznym opisanym we wniosku obrót z tytułu eksportu ze stawką 0 % powinien zostać wykazany w deklaracji za luty 2005r., czy też ze względu na przekroczenie granicy Unii Europejskiej w dniu 05.03.2005r. w deklaracji za miesiąc marzec 2005r.

Zdaniem Podatnika, należy dokonać korekty deklaracji za miesiąc luty 2005r. Podatnik wskazuje, iż w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, jednak przepisy zawarte w art. 41 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług precyzują, którą deklarację należy skorygować w przypadku otrzymania dokumentu SAD 3, jeżeli opodatkowano już przedmiotowy obrót stawką właściwą dla sprzedaży krajowej - deklarację, w której wykazano dostawę towarów. W przedmiotowej sprawie jest to deklaracja za miesiąc luty 2005r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 8 lit a ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4. W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 w/w ustawy).

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %. Stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 w/w ustawy). Jeśli warunek, o którym mowa w ust. 6 nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3,za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku w wysokości 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepis ust. 7 stosuje się, w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art. 41 ust. 8 w/w ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.

W związku z treścią powyższych przepisów trzeba stwierdzić, iż choć art. 41 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług mówi o korygowaniu deklaracji, w której wykazano dostawę towarów, to dyspozycja ta dotyczy jedynie korekty in minus dostawy krajowej. Eksport towarów należy wykazać w rozliczeniu za miesiąc, w którym rzeczywiście nastąpił ten eksport w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług - to znaczy miał miejsce potwierdzony przez odpowiedni urząd celny wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 8 lit a w/w ustawy).

W stanie faktycznym eksport towarów opodatkowany stawką 0 % powinien być wykazany w deklaracji za miesiąc marzec 2005 r., wtedy bowiem nastąpił wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (urząd celny potwierdził fakt tego wywozu) i powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu tego towaru (na podstawie art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). To określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje okres rozliczeniowy, w którym należy wykazać daną czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, w stanie faktycznym opisanym we wniosku, eksport ze stawką 0 % należy wykazać w deklaracji korygującej za miesiąc marzec 2005r.

W konsekwencji, stanowisko wyrażone przez Podatnika we wniosku z dnia 25.05.2005 r. jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Informacja: wyżej wspomniane przepisy art. 2 pkt 8, art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) będące podstawą udzielenia przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi niniejszej interpretacji, z dniem 01.06.2005 r. uległy zmianie ze względu na wejście w życie części przepisów ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). W związku z wyżej opisaną zmianą stanu prawnego, od dnia 01.06.2005 r. niniejsza interpretacja jest niezgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Przedmiotowa informacja nie stanowi pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika i w konsekwencji nie wywołuje skutków prawnych określonych przepisami art. 14a-14d ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj