Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PP-B/406z-9/05/AK
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-B/406z-9/05/AK
Data
2005.06.27



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
przeniesienie własności rzeczy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług:wnoszonych przez członków spółdzielni wkładów budowlanych, dokonywania przez spółdzielnię czynności przeniesienia własności domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni oraz możliwości odliczenia podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez wykonawcę robut budowlano-montażowych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.


Decyzja

Na podstawie art. art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 15 kwietnia 2005 r, na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach z dnia 07 kwietnia 2005 r., znak ZP/443-7/2005 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług – odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 lutego 2005 r. O Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dotyczących:

  • Opodatkowania:

- wnoszonych przez członków spółdzielni wkładów budowlanych,
- dokonywania przez spółdzielnię czynności przeniesienia własności domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni.

  • Możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez wykonawcę robót budowlano – montażowych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółdzielnia w ramach swojej działalności statutowej zawiera umowy ze swoimi członkami, których przedmiot obejmuje budowę domu jednorodzinnego, a następnie przeniesienie jego własności na członka spółdzielni – zgodnie z przepisami o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia zakupuje od firmy budowlanej usługi budowlano – montażowe. Wykonawca usługi obciąża spółdzielnię fakturą z wyszczególnioną stawką podatku od towarów i usług 7%. Domy jednorodzinne posadowione są na gruncie należącym do spółdzielni. Zgodnie z zawartymi umowami członkowie spółdzielni ponoszą koszt ww. inwestycji wpłacając wkład budowlany. W związku z otrzymywanymi kwotami wkładu budowlanego spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem czy działania podejmowane w ramach umowy z członkami obejmują jedną czynność opodatkowaną w postaci przeniesienia własności domu jednorodzinnego, czy też dwie czynności opodatkowane w postaci:

- wykonania usług budowlano – montażowych,
- przeniesienia własności domu na rzecz członka.

W ocenie spółdzielni podejmowane przez nią działania należy kwalifikować, jako jedną czynność opodatkowaną w postaci przeniesienia własności domu jednorodzinnego. Otrzymane zatem kwoty wkładu budowlanego powinny zostać opodatkowane stawką 0%.

Zdaniem spółdzielni przysługuje jej również prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług budowlano – montażowych.

Postanowieniem z dnia 7 kwietnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach podzielił stanowisko podatnika zawarte w omówionym wniosku.

W dniu 18 kwietnia złożone zostało zażalenie w niniejszej sprawie, w którym spółdzielnia podtrzymując stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 16 lutego 2005 r. zmienia swoje stanowisko w sprawie.

Mając na uwadze powyższe stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również (...) przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności domu jednorodzinnego. Podstawę opodatkowania stanowi wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego pomniejszona o kwotę należnego podatku (por. art. 29 ust. 6 ustawy). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą (...) przeniesienia własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności przeniesienia na członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych (por. art. 19 ust. 13 pkt 10 lit. b) ustawy o p.t.u.).

Na podstawie zaś art. 146 ust. 3 lit. c) cyt. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z przedstawionego (zarówno we wniosku z dnia 16 lutego 2005 r. jak i w rozpatrywanym zażaleniu) stanu faktycznego domy jednorodzinne budowane są na gruncie należącym do spółdzielni i to ona zleca firmie budowlanej budowę domów. Ta sama spółdzielnia (jako inwestor) otrzymuje faktury za wykonaną usługę budowlaną. Do czasu przeniesienia własności domu na rzecz członka spółdzielni domy te stanowią majątek spółdzielni. Ponadto, jak słusznie strona zauważa we wniosku z dnia 16 lutego 2005 r., cyt. „sam członek spółdzielni staje się natomiast jedynie beneficjentem przeniesienia własności domu, brak jest zatem podstaw do tego, aby spółdzielnia refakturowała go dodatkowo należnością za roboty budowlano- montażowe (...)” .

Jednocześnie nadmieniam, iż w pozostałym zakresie nie będącym przedmiotem zażalenia udzielona przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach interpretacja jest także prawidłowa.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla podatnika (por. art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać. Wykonanie niniejszej decyzji podlega wstrzymaniu do dnia upływu terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego; w przypadku złożenia skargi do czasu zakończenia postępowania przed tym sądem (por. art. 14 § 6 O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj